Hlavní navigace

Nová funkce ve Windows 10 blokuje tradiční aplikace a odkazuje namísto toho na Windows Store

28. 2. 2017
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: news.microsoft.com
Windows 10 brzy dostanou funkci, která brání instalaci jiných aplikací než z Windows Store. Zatím lze vypnout, ale podle pozorovatelů se může jednat o první krok k uzavření celého ekosystému.
Ian Paul 28. 2. 2017
Doba čtení: 1 minuta

Microsoft do sestavení Windows č. 15042 potichu přidal zajímavou funkci, která brání uživatelům v instalaci tradičních programů (aplikací Win32). Namísto toho jsou uživatelé odkazováni na tzv. univerzální aplikace platformy UWP z Windows Store.

Nutno podotknout, že se nejedná o verzi Windows Cloud, která spoléhá výhradně na aplikace z Windows Store, ale o preview běžné verze Windows 10.

Nová funkce je v implicitním nastavení vypnutá. Nabízí tři možnosti: „Povolit aplikace z libovolného zdrpoje“, „Preferovat aplikace ze Store, ale umožnit instalaci libovolných aplikací“ a „Povolit pouze aplikace ze Store“.

Lze si představit situaci, kdy ji správce počítače zapne kvůli vyšší bezpečnosti tam, kde není žádoucí, aby běžní uživatelé instalovali libovolné programy z neznámých zdrojů, např. u rodinného počítače, který využívají i děti, nebo ve firemním prostředí.

Zběhlí uživatelé ji však s největší pravděpodobností nikdy dobrovolně nezapnou, protože brání v užívání všeho, díky čemu je ekosystém Windows atraktivní - Steam, většiny her, prohlížečů Google Chrome a Firefox a oblíbených programů na editaci fotografií a videa. Jedinou výjimkou by byly aplikace Win32 upravené pro Windows Store, např. Evernote.

Pokud se nové nastavení objeví ve finální verzi příští aktualizace označované jako Windows 10 Creators Update, Microsoft je bude pravděpodobně vydávat za bezpečnostní funkci. Apple něco podobného zavedl na svých počítačích Mac v roce 2012. V případě Microsoft se může jednat o první krok k omezení Windows na univerzální aplikace a eliminaci konkurentů.