Hlavní navigace

Nová ekonomika: aplikace

14. 1. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: © cienpiesnf - Fotolia.com
Růst čeká především aplikace pro objednávání služeb či nákup zboží. Přes dramatické zvětšení trhu příjmy vývojářů stoupají jen pomalu.
Matt Hamblen 14. 1. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Byznys v tomto segmentu vzroste na 380 miliard dolarů. Podle nové zprávy konzultační softwarové společnosti AppNation představují nejvýznamnější segment na trhu aplikace, prostřednictvím kterých si může uživatel objednat služby nebo koupit vybrané zboží. Na začátku letošního roku jen v USA přes tyto aplikace proteklo 45 miliard z celkových „utracených“ 60 miliard dolarů. V pololetí to bylo již 60 miliard z celkových 72 miliard dolarů a do roku 2017 se očekává hodnota amerického trhu přes aplikace v úrovni 151 miliard dolarů.

Bohužel pro vývojáře tvoří podíl placených aplikací zlomek stažených aplikací, a tím pádem zůstává méně peněz pro autory. Celkový příjem z placených aplikací letos představuje méně než jednu miliardu dolarů. Společnost AppNation ve své zprávě předpovídá do roku 2017 jen lehký nárůst tržeb, a to těsně nad zmiňovanou miliardu dolarů.

„Navzdory obrovské popularitě všech možných aplikací a relativnímu nasycení trh stále akceleruje a to bude podle našich odhadů do konce roku 2015 i nadále pokračovat,“ říká Drew Ianni, šéf společnosti AppNation. „Denní počet uživatelů aplikací stále roste. Svůj podíl na tom má obrovský rozmach všech možných mobilních zařízení. Jejich uživatelé pochopitelně upřednostňují aplikace před jinými typy médií. Je jasné, že zejména sektor mobilních aplikací má před sebou dlouhou cestu a bude stěžejním bodem celkového trhu s aplikacemi,“ vysvětluje Drew Ianni.

Společnost AppNation dotazovala ve svém výzkumu 2 500 respondentů. Zjistila například, že uživatelé mobilních zařízení, kterým je méně než 45 let, používají dvakrát týdně nějakou aplikaci pro přehrávání videa. Většina dotazovaných uvedla, že nové aplikace stahují na doporučení ostatních, známých nebo kolegů. Výzkum rovněž potvrdil stoupající tendenci využití mobilních zařízení ve spojení s osobními vozidly a chytrými televizemi, což v blízké budoucnosti podpoří trh s aplikacemi ještě více než doposud.

Zdroj: IDG News Service

Čtěte také:
→ App Store dosáhl desetimiliardového obratu za poslední rok
K rekordnímu výsledku tržiště aplikací Applu přispěl i rovněž rekordní vánoční měsíc.
→ Aplikace hýbou mobilním světem
Společnost Juniper Research odhaduje, že do roku 2017 bude staženo na 160 miliard aplikací.