Hlavní navigace

Nová čísla o Windows 10: podle Microsoftu běží již na 200 milionech zařízení

6. 1. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: news.microsoft.com
Microsoft aktualizoval údaje o rozšířenosti operačního systému Windows 10. Údajně je nainstalovaný na více než 200 milionech počítačů, které byly v minulém měsíci alespoň jednou zapnuty. Podle nezávislých analýz ale nesouhlasí tvrzení, že nárůst počtu instalací Windows 10 překonal tempo nástupu Windows 7.

Podle prohlášení společnosti Microsoft na celém světě existuje 200 milionů aktivních zařízení s Windows 10. Udávané počty aktivních instalací Windows 10 zahrnují nejen osobní počítače a tablety, ale také herní konzole Xbox One a chytré telefony s preview verzí Windows 10 Mobile. Zhruba 22 z 200 milionů zařízení – tj. asi 11 % – se nachází v podnicích a vzdělávacích institucích.

Microsoft zveřejnil čerstvé údaje po třech měsících, kdy počet aktivních zařízení s Windows 10 dosahoval 110 milionů. Windows 10 je tedy operačním systémem od Microsoftu s nejrychleji rostoucím počtem instalací v historii – rychlostí šíření překonává Windows 7 o 140 % a Windows 8 o téměř 400 %.

Údaje, které Microsoft zveřejnil, je těžké nezávisle ověřit, protože vychází z počtu unikátních připojení k aktualizační službě Windows Update a jsou tedy čistě interní. Statistiky třetích stran však naznačují, že zařízení s Windows 10 může být ve skutečnosti méně, a že tempo šíření nového operačního systému pokulhává za Windows 7 v prvních pěti měsících po uvedení na trh.

Společnost Net Applications, která poskytuje analytická řešení a služby, stanovila podíl Windows 10 na 10 % všech uživatelů, kteří se v prosinci připojili k internetu a zároveň  10,9 % všech osobních počítačů s operačním systémem Windows. V absolutních číslech to představuje téměř 164 milionů PC, bez tabletů, chytrých telefonů a konzolí Xbox One.

Net Applications nabízí i jiné výsledky ohledně tempa růstu počtu uživatelů, které nepotvrzují prohlášení o nejrychleji rostoucí verzi systému Windows všech dob. Tyto výsledky však nezahrnují jiná zařízení než PC, takže rozdíl oproti údajům zveřejněných společností Microsoft je nejspíš dán především metodikou výpočtu.