Hlavní navigace

Nokia chce budovat datová centra pro mobilní operátory

2. 6. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: © Nmedia - Fotolia.com
Plány mobilních operátorů virtualizovat sítě přiživují konkurenční boj mezi dodavateli cloudové infrastruktury. Nokia v nabídce datových center operátorům spatřuje pro sebe novou příležitost - chce jim pomáhat zavádět nové služby a snižovat náklady a nabízí novou řadu serverů, přepínačů a datových úložišť pro virtualizaci sítí.

Podniky již běžně využívají virtualizaci a cloudovou IT infrastrukturu. Telekomunikační operátoři se nyní chystají na totéž. Dodavatelé zařízení jako Nokia operátorům nabízí hardware a software k poskytování telefonních, textových a datových služeb ve virtualizované podobě.

Telekomunikační operátoři zahájili přechod od dedikovaného, proprietárního vybavení k virtualizovanému hardwaru. Skupina společností, v níž nechybí AT&T, Verizon, China Mobile, Orange nebo Deutsche Telekom navrhla a koncept nazývaný NFV (virtualizace síťových funkcí), který v současné době prochází standardizačním řízením u Evropského institutu pro normalizaci v telekomunikacích (ETSI).

Cílem ETSI je pomáhat operátorům budovat flexibilnější sítě, které dokáží dynamicky reagovat na provoz a služby, které v nich probíhají.

Nokia doufá, že získá podíl na tomto trhu se svým datacentrovým řešením AirFrame, které sestává z hotových racků naplněných servery, přepínači a úložišti, připravených na provoz virtualizovaných služeb. Servery vyvinula Nokia vlastními silami a nechává je vyrábět partnerskými společnostmi.

Největší konkurenti Nokie, mezi jinými Ericsson a Huawei Technologies, již operátorům zařízení pro datová centra nabízí. Dodavatelé podnikových serverů a virtualizačních řešení jako Dell, Hewlett-Packard, VMware nebo Red Hat také plánují z NFV profitovat díky prodeji na telekomunikačním trhu.

Nokia se hodlá odlišit nabídkou sadou akceleračních karet, které zvýší výkon přesunem náročných síťových úloh – například šifrování – na jiné zdroje.

V dubnu Nokia oznámila plány na převzetí konkurenční společnosti Alcatel-Lucent, která již má vlastní plány pro NFV. Nokia také přebírá společnost Eden Rock, která se specializuje na samoorganizující se sítě (SON), pro něž je provoz na NFV systémech přínosem.