Hlavní navigace

Největší bezpečnostní zmatky roku 2012 (1.)

15. 2. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: © Andrea Danti - Fotolia.com
První polovina roku 2012 byla z hlediska kyberbezpečnosti poměrně rušná – po čínaje trapným odposlechem konverzace mezi FBI a Scotland Yardem až po poustu datových úniků.
Ellen Messmer 15. 2. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Únor

Přímo v průběhu konferenčního hovoru, který FBI vedla s agenty a policejními důstojníky ve Scotland Yardu, napadli hackeři jejich telefonní konverzaci, nahráli ji a publikovali on-line. Rozhovor se týkal hackerů, kteří čelili obviněním ve Velké Británii. K odposlechu se přiznala skupina Anonymous. Podle FBI je pravděpodobné, že se kyberzločinci mohli nabourat do e-mailu jednoho z policejních důstojníků, odkud získali informace o heslech ke konferenčnímu hovoru.

Březen

Webové stránky a interní e-mailové servery Vatikánu se staly cílem týden trvajícího útoku. Stalo se tak poté, co Anonymous oznámili, že se tento útok dá ospravedlnit faktem, že systém vatikánského rádia využívá silné přenašeče signálu umístěné na venkově u Říma, které údajně představují zdravotní riziko (včetně leukémie a rakoviny) pro lidi žijící v okolí. K dalšímu ospravedlnění patřilo jejich tvrzení, že Vatikán prý pomáhal nacistům, zničil knihy s historickou hodnotou a také to, že kněží sexuálně zneužívali děti.

Hackeři skupiny LulzSec spojené se hnutím Anonymous zažili trpkou porážku, když byli zatčeni FBI a evropskými policejními složkami. Stalo se tak z podnětu někdejšího lídra LulzSec Hectora Xaviera Monsegura alias „Sabu“. Ten udal své přátele FBI poté, co byl loni v New Yorku zadržen policií.
Společnost Eset odhalila, že stránky ovládané Gruzií byly použity jako součást botnetu provádějícího špionáž proti gruzínským občanům.

Duben

Americká Federální komunikační komise udělila Googlu pokutu 25 tisíc dolarů za to, že tento vyhledávací gigant bránil vyšetřování týkajícímu se způsobu sběru dat při focení snímků pro svou službu Street View.

Výrobce automobilů Nissan přiznal únik dat prostřednictvím přístupových údajů k uživatelskému účtu zaměstnance. Firma musela strávit určitý čas čištěním své sítě od malwaru, který byl očividně důvodem tohoto úniku.

Hacker, který ukradl zdrojový kód Facebooku, Glenn Mangham z Yorku v Anglii, nabídl vysvětlení svého činu: „Pracoval jsem s předpokladem, že je někdy lepší hledat odpuštění než se ptát na povolení.“ Mangham byl v únoru odsouzen k osmi měsícům vězení, tento trest byl však v dubnu odvolacím soudem zkrácen na čtyři měsíce. Mangham dokonce přišel s velkolepým tvrzením, že jeho základní dobré úmysly zachránily Facebook před „potenciálním zničením“.

Květen

Anonymous se přihlásili k napadení webového serveru amerického ministerstva spravedlnosti. Obratem zveřejnili 1,7 GB dat spolu s prohlášením: „Zveřejňujeme tato data, abychom ukončili existující korupci a osvobodili ty, kteří jsou utlačováni.“ Data byla k dispozici na webu Pirate Bay.

Červen

Asi 6,5 milionu kryptografických symbolů uživatelských hesel sítě LinkedIn bylo ukradeno a zveřejněno on-line. Síť LinkedIn tato hesla zneplatnila a oznámila, že postiženým uživatelům byly odeslány e-maily, v nichž byla požadována jejich aktualizace.

Článek v The New York Times tvrdící, že kyberzbraň Stuxnet je dílem USA a Izraele, byl spuštěn jako akce autorizovaná přímo prezidentem Barackem Obamou proti íránskému zařízení podezřelému z vyvíjení nukleární zbraně. Ve Washingtonu vyvolal vlnu kontroverze.

Pokračování →