Hlavní navigace

Napomůže verze Lion masivnímu rozšíření OS X od Apple?

22. 7. 2011
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Středeční uvedení operačního systému OS X ve verzi 10.7, označované jako Lion, je sice spíše inkrementálním upgradem, ale zároveň také dalším významným krokem směrem k masivnímu rozšíření operačního systému od Apple - zejména pak mezi koncovými spotřebiteli.

Středeční uvedení operačního systému OS X ve verzi 10.7, označované jako Lion, je sice spíše inkrementálním upgradem, ale zároveň také dalším významným krokem směrem k masivnímu rozšíření operačního systému od Apple - zejména pak mezi koncovými spotřebiteli. Pro některé z nich by mohlo být důležité také to, že nový OS je nyní k dispozici i v češtině.

Společnost Apple ve středu uvedla na trh nejnovější verzi svého operačního systému, Mac OS X ve verzi 10.7. Jedná se tak o první větší upgrade této softwarové platformy od roku 2009, kdy se objevila předchozí verze s kódovým označením Snow Leopard. Mac OS Lion je k dispozici ke stažení z Mac App Store za cenu 29,99 USD (550 Kč). Nová verze OS X podle Apple přináší více než 250 nových nebo vylepšených vlastností, mezi nimiž uživatelsky vynikají zejména ty, které se zaměřují na ovládání prostřednictvím multitouch gest. Výsledkem by tak mělo být výrazně přívětivější ovládání.

O nové verzi MacBooku Air jsme vás informovali zde:

Cloud23

http://businessworld.cz/aktuality-a-zajimavosti/macbook-air-nove-generace-sandy-bridge-os-x-lion-a-thunderbolt-7636

OS X ve verzi Lion společnost Apple poprvé představila již v loňském říjnu, přičemž promo před finálním uvedením na trh proběhlo v průběhu letošního června. V průběhu prezentací představitelé Apple prohlásili, že OS X Lion volně čerpal inspiraci z iPadu a zaměřil se na podporu nových gest, jež by měly učinit interakci mezi počítačem Mac a jeho uživatelem intuitivnější. Kromě rozšířených možností zoomování a procházení dokumentů pomocí dotyku se mohou uživatelé těšit také na Launchpad, s jehož pomocí bude možné ve fullscreen režimu procházet veškeré aplikace nainstalované na počítači.

Apple MacBook Air

„Apple jde v případě Lionu dobrou cestou, když přináší ty nejzajímavější vlastnosti z iOS do prostředí Mac OS. Mění tak totiž významným způsobem ovládání stolních počítačů,“ myslí si Zach Halmstad ze společnosti JAMF Software, která pro platformu Mac vyvíjí nástroj Casper Suite.  

Nová verze operačního systému rovněž klade důraz na odstranění bariér, které dosud brání nasazení produktů Apple do stávající podnikové infrastruktury. Pro podniky by mohly být zajímavé některé z dalších nových vlastností, kupříkladu vylepšený FileVault, v němž dochází k šifrování a ochraně dat. Lion OS již v základu zahrnuje OS X server, který byl dříve prodáván jako samostatný software. Stejně tak může být pro podnikové použití velmi zajímavou vlastností integrované verzování souborů přímo v OS, jež uživatelům umožňuje dohledání předchozích verzí souborů.

Často se hovoří také o nové funkci AirDrop, jež umožní bezdrátové zasílání souborů jinému uživateli bez nutnosti vytvářet WiFi síť. Poté, co dojde k rozpoznání dalšího uživatele s technologií AirDrop, která pracuje přibližně do vzdálenosti 9 metrů, může být soubor obratem přenesen – stačí už pouze to, aby to uživatel, k němuž data putují, potvrdil.

„Změny v OS X Lion budou atraktivní pro jednotlivce a malé firmy,“ myslí si David Daoud, ředitel výzkumu pro oblast osobních počítačů ve společnosti IDC. „Nebudou však dostatečně atraktivní pro velké korporace, aby vážily přechod na Mac OS ze stávající platformy,“ dodává.

Neméně zajímavou informací uveřejněnou v souvislosti s tímto tématem je fakt, že během prvního dne od uvedení OS X Lion si tuto novou verzi stáhlo přes 1 milion uživatelů.