Hlavní navigace

MySQL Fabric: optimalizováno pro velké webové a cloudové aplikace

28. 5. 2014
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: © tiero - Fotolia.com
Framework MySQL Fabric umožní jednoduše zajistit vysokou dostupnost a škálovatelnost databázového serveru MySQL.
Alexander Lichý 28. 5. 2014
Doba čtení: 3 minuty

Společnost Oracle oznamuje dostupnost frameworku MySQL Fabric. Jedná se o integrovaný a dále rozšiřitelný systém, který zajistí vysokou dostupnost a škálovatelnost databáze MySQL a umožní její jednoduché nasazení v rámci moderních webových a cloudových aplikací. MySQL Fabric zjednodušuje správu skupin databází MySQL. Pomocí této funkcionality lze zajistit vysokou dostupnost databáze (detekce selhání, převzetí služeb) i její škálovatelnost (prostřednictvím automatizovaného dělení dat do různých fyzických úložišť – sharding).

Open source framework MySQL Fabric je nástrojem pro řízení serverových farem MySQL. Oracle jeho uvedením potvrzuje svůj závazek dále přispívat k vývoji databáze MySQL a jejímu ekosystému.

Pokud se MySQL Fabric používá spolu s komponentou MySQL Replicator, nabízí automatickou detekci při selhání a převzetí služeb. V rámci databázového modelu master/slave umožňuje systém MySQL Fabric při selhání serveru vybrat jednu z podřízených databází (slave) a učinit z ní novou databází typu master. Transakce se automaticky směřují na aktuální databázi master a databáze slave slouží k vyrovnávání zátěže při zpracování databázových dotazů.

Automatizovaný sharding a de-sharding (spojování) dat usnadňují řízení procesů v rámci vývoje i provozu aplikací. Uživatelé mohou v důsledku toho efektivněji pracovat s databázovými tabulkami nebo přesouvat rozdělená data mezi servery. Díky rozšířením a konektorům může databáze MySQL nyní jednoduše spolupracovat s prostředími PHP, Python a Java. Transakce a databázové dotazy jsou pak přímo směrovány na správný server MySQL, což eliminuje zpoždění (latenci), které by jinak způsobovalo zpracování na úrovni rozhraní proxy.

Schopnost databáze MySQL obstát i ve velkých datových projektech již byla prokázána na řadě příkladů. Největší MySQL projekt na světě provozuje Facebook, jehož databáze zahrnuje data pro 1,23 miliardy uživatelů. Vznikla i inciativa WebScaleSQL, která má přispět i vývojů kódu pro MySQL tak, aby se zvýšil její výkon právě pro zpracování velkých objemů dat. Podílejí se na ní firmy Facebook, Google, Twitter a LinkedIn. Ty věří, že se podaří, aby kód vyvinutý v rámci inicativy WebScaleSQL se stal organickou součástí hlavní vývojové větve databáze.  

Čtěte také:
→ Internetoví giganti vylepší MySQL pro rozsáhlé datové projekty
V nové skupině s názvem WebScaleSQL budou pracovat inženýři Facebooku, Googlu, Twitteru a LinkedIn.
→ Nová konkurence pro MySQL: SkySQL se spojí s MariaDB
MySQL má za sebou pohnutou historii. Spolu s firmou MySQL AB ji nejprve koupila společnost Sun Microsystems (za 1 miliardu USD) a v současné době je po převzetí Sunu v portfoliu Oraclu. Nyní tomuto projektu roste konkurence.

G+