Hlavní navigace

Může být BI přenesena do cloudu?

27. 7. 2011
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Provozní a zejména investiční úspory, flexibilita ale i technologické výhody, jako je přístup k nejnovějšímu hardwaru a nejaktuálnějším verzím softwaru provozovaným kvalifikovaným personálem poskytovatele. To jsou obvyklé přísliby výpočetního mraku.

Provozní a zejména investiční úspory, flexibilita ale i technologické výhody, jako je přístup k nejnovějšímu hardwaru a nejaktuálnějším verzím softwaru provozovaným kvalifikovaným personálem poskytovatele. To jsou obvyklé přísliby výpočetního mraku.

BI v clouduLze ale vůbec uvažovat o cloudu v případě datově náročných a citlivých aplikací, jako je BI? Odpověď zní: Ano, vše ale musí být důmyslně navrženo tak, aby byla přenášena pouze data nezbytná pro příslušné analýzy a aby se tak dělo pokud možno v noci či v době, kdy podniková konektivita nemusí podporovat klíčový denní provoz. Jde tu totiž o čas (BI musí být rychlá i v cloudu) a peníze (cílem je koneckonců ušetřit).

Každopádně pomalejší odezvu nelze u typu aplikačního (a vlastně ani infrastrukturního) cloudu nikdy zcela eliminovat, zejména pokud je onen cloud fyzicky umístěn v datových centrech na jiných kontinentech (to pochopitelně přivádí na přetřes otázku legislativních rámců a regulací souvisejících s ochranou a umístěním dat, což je ale samostatné téma). Jak dobrá či špatná je odezva klíčových aplikací běžících v cloudu na různých místech planety, sleduje například on-line služba CloudSleuth. Podle ní uživatelé Google Apps z australského Sydney nedávno čelili odezvě až 15 vteřin. Přístup k platformě Windows Azure byl v inkriminované době o něco rychlejší, naopak EC2 Amazonu na tom byl ještě hůře.

webcast

V závislosti na typu aplikace nemusí znamenat ani oněch 15 vteřin totální výpadek, nicméně pro agilní odezvu BI či práci s hostovanými aplikacemi je to spíše špatný vtip. Na druhou stranu inteligentně navržená aplikace, která (pouze) data potřebná pro analýzu přenese mimo provozní špičky a nejčastěji používané pohledy a ukazatele si automaticky uloží do mezipaměti, může být odolná nejen vůči provozním výpadkům, ale také provozně úspornější – jeden z častých omylů v případě cloudu totiž je, že zpracování dat v něm je za všech okolností levnější než lokálně.

Pochopitelně tomu tak není a při velkých objemech přenášených a zpracovávaných dat může být vše (v závislosti na způsobu účtování služeb) naopak. Při plánování nasazení výpočetního mraku na datově náročné úlohy byste vždy měli pozorně číst právě ceny za přenesená data, případně náklady za operace na datovém úložišti v cloudu – vyvarujete se tak nepříjemných překvapení v technické (propustnost, odezva) i cenové rovině.

Byl pro vás článek přínosný?