Hlavní navigace

MRAM by jednoho dne mohly prolomit moderní šifrovací metody

14. 12. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: © vege - Fotolia.com
Moderní šifrování je závislé na faktu, že určité matematické operace je ve své podstatě složité zvrátit inverzní akcí.

Hardware současné generace má zpravidla soubor vstupů a soubor výstupů, pomocí kterých zvládá výpočty vyžadované šifrovacími algoritmy. Je důležité zmínit, že neexistuje způsob, jak zvrátit akce prováděné na hardwarové úrovni, aniž by bylo třeba vyvinout velké úsilí po velice dlouhou dobu.

Teď si představte, že by existoval hardware, který by dokázal běžet zpětně. Získat původní vstup by tak bylo téměř triviální. Inženýři z Purdue University a Kalifornské univerzity v Berkeley nás přivedli o krok blíže této možnosti. S využitím simulací byly navrženy obvody, které mají nastavitelný stupeň nahodilosti. Jejich zařízení dostalo název p-bit, který reflektuje kontrolovanou pravděpodobnost výstupu.

S využitím metod založených na pravděpodobnosti již bylo vyřešeno několik běžných problémů počítačové vědy včetně problému obchodního cestujícího. P-bity mohou být nakombinovány za účelem výstavby logických bran a aritmetických obvodů, schopných vykonávání inverzních operací. Obvody, které slouží jako sčítače, bude možné přimět, aby vykonávaly odečty, zatímco násobící obvody mohou součiny rozkládat na činitele.

Vložení řetězce náhodných bitů do výstupu logické brány způsobí, že vstupy této brány prozradí, jaké vstupy by mohly vytvořit předkládaný výstup. Když je obvodem „protažen“ dostatek zpětných kombinací, mohou být původní vstupní data exponenciálně rychlejší než tradiční metody tvrdé síly (brute force).

Bohužel pro inženýry pracující na projektu nejsou p-bity komerčně dostupnou komponentou, kterou by bylo možné zapojit do obvodu. Ve skutečnosti vůbec neexistují. Tým však nalezl způsob, jak pracovat s dostupnými zdroji a na jejich základě navrhnout funkční p-bit. Ukázalo se, že funguje zapojení magnetické buňky RAM k tranzistoru. MRAM v současnosti na trhu nabízejí dvě firmy – TSMC a GlobalFoundries.

Zdroj: Techspot.com