Hlavní navigace

Mozilla ukázala VPN pro Firefox, později službu zpoplatní (1)

19. 9. 2019
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Computerworld
Firefox Private Network je rozšíření, které šifruje přenos mezi Firefoxem a webovými stránkami pro lepší zabezpečení uživatelských dat a soukromí.
Gregg Keizer 19. 9. 2019
Doba čtení: 2 minuty

Mozilla tento týden vzkřísila svůj preview program Test Pilot, jenž uživatelům Firefoxu nabízí bezplatnou službu podobnou VPN, která šifruje přenosy z prohlížečů na stránky a zpět přes veřejné sítě.

„Firefox Private Network je rozšíření, poskytující bezpečnou a šifrovanou cestu k webu, chránící vaše připojení a vaše osobní údaje kdekoli, kde používáte prohlížeč Firefox,“ napsala Marissa Woodová, viceprezidentka produktu, v příspěvku na blogu Mozilly.

Bezplatná služba je k dispozici okamžitě, ale pouze uživatelům v USA, kteří používají verzi prohlížeče Firefox pro počítače. Je vyžadován účet Firefox – obvykle používaný pro synchronizaci kopií prohlížeče na více zařízeních – a doprovodný doplněk.

Woodová Firefox Private Network propagovala pomocí příkladů zdůrazňujících soukromí, což je jeden z hlavních „prodejních argumentů“ Mozilly. Šifrování podle ní „chrání všechny vaše citlivé informace, jako jsou webové adresy, které navštěvujete, osobní a finanční informace“ na nezabezpečených veřejných Wi-Fi hotspotech. Služba také maskuje původní IP adresu, „aby reklamní sítě nemohly sledovat vaši historii prohlížení.“

Mozilla uvedla, že proxy server pro Firefox VPN (virtuální privátní síť) poskytl prodejce zabezpečení webových stránek Cloudflare. (Cloudflare nabízí svým zákazníkům službu VPN nazvanou „Warp“ v rámci nové letošní aplikace 1.1.1.1 DNS resolver pro iOS a Android.)

Jakmile je doplněk nainstalován a uživatel se přihlásí pomocí svých přihlašovacích údajů, je jeho provozování v privátní síti Firefox velmi snadné: je buď zapnuto nebo vypnuto. Nejsou žádná nastavení, žádné možnosti. Computerworld si všiml trochu negativního vlivu prohlížení s aktivovanou soukromou sítí Firefox na výkon; weby působily pomaleji, než když byl doplněk deaktivovaný.

Mozilla jasně uvedla, že bezplatná část Firefox Private Network pravděpodobně nebude fungovat dlouho, protože organizace hodlá v určitém okamžiku účtovat poplatek.

Pokračování