Hlavní navigace

Mobilní datová spotřeba prudce roste

4. 7. 2014
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: © Fudzo - Fotolia.com
V prvním čtvrtletí 2014 lidé celosvětově spotřebovali více dat než za celý rok 2011. Čtyři z pěti telefonů v nabídkách českých mobilních operátorů jsou smartphony.
ali 4. 7. 2014
Doba čtení: 3 minuty

Spotřeba mobilních dat v Q1 2014 překonala tu celoroční z roku 2011. Uvádí to nejnovější vydání studie Ericsson Mobility Report. Podle předpovědi Ericssonu má do roku 2019 každý rok datový provoz průměrně narůst o 45%. Na konci výhledového období by celkový mobilní datový přenos měl dosáhnout desetinásobek toho loňského, přibližně 10 exabytů.

Výrazně roste i počet mobilních datových připojení a také průměrná spotřeba dat na uživatele. Na vzestupu jsou i mobilní širokopásmové připojení, které podle Ericssonu v roce 2019 dosáhnou 7,6 miliardy. V té době budou tvořit 80% všech mobilních připojení.

Nejvýraznější růst v počtu mobilních datových připojení zaznamená Asie, kde jejich počet naroste dvanáctinásobně. Jen v Číně by mělo do pěti let přibýt více než půl miliardy nových připojení. Co se týče našeho regionu, studie odhaduje, že se počet nových připojení do roku 2019 zvýší osminásobně. „Hlavním motorem růstu bude zdokonalování technologií HSPA a rozvoj LTE sítí. Díky tomu bude stoupat i poptávka po rychlosti a kvalitě a s tím i nároky uživatelů,“ uvádí Jiří Rynt, ze společnosti Ericsson Česká republika.

Hlavním důvodem predikovaného nárůstu mobilního datového přenosu je neustále se zvyšující počet smartphonů, stále populárnější video obsah a rychlejší mobilní sítě. „Dnes jsou čtyři z pěti mobilů v nabídkách našich operátorů smartphony a ve společnosti je stále velký prostor pro jejich další rozšiřování. Navíc neustále zdokonalujeme a zrychlujeme mobilní sítě,“ vysvětluje Jiří Rynt.

Celkový datový provoz generovaný smartphony už překonal objem dat spotřebovaných mobilními počítači, tablety a routery. Jak odhaduje studie, do roku 2019 počet smartphonů ve světě naroste trojnásobně, což povede k dramatickému nárůstu datové spotřeby.

Spotřeba mobilních dat roste mnohem rychleji než data spotřebované v pevných sítích. V absolutním měřítku zůstane fixní datový provoz dominantní i v roce 2019, přestože jeho podíl klesne. Zatímco v 2013 mobilní datový provoz činil 5% celkových přenesených dat, v roce 2019 jeho podíl poroste na 12%.

Čtěte také:
→ Smartphonů se loni prodala miliarda, narostla i penetrace LTE
V posledním čtvrtletí roku 2013 počet LTE připojení ve světě vzrostl o 40 milionů. Tím celkový počet LTE připojení překročil 200 milionů.
→ Mobilní sítě 5G se chystají v Japonsku do zkušebního provozu
Lídr japonského telekomunikačního trhu, firma NTT DoCoMo, zahajuje s Ericssonem spolupráci v oblasti 5G. Testovací provoz byl měl demonstrovat vysokou rychlost přenosu dat až 10Gbps.

G+