Hlavní navigace

Mobilní bezpečnost podle IT profesionálů: realita pokulhává za vizí (1.)

13. 9. 2014
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: © Scanrail - Fotolia.com
Podniková mobilita a trendy jako BYOD představují hlavní priority většiny firemních IT oddělení. Mezi podnikovou vizí mobility a realitou skutečných implementací však existuje propastný rozdíl, tvrdí zpráva Secure Mobility Survey Report.

Je to často plán implementace a provozu, který odlišuje úspěšné projekty od neúspěšných. Jeho význam roste společně s dopady a dosahem, které instalované a podporované řešení IT má na organizační a provozní struktury podniku. Mobilita představuje z tohoto pohledu komplexnější téma. Za prioritu ji pokládá 79 procent lídrů podnikového IT, 69 procent v jejím případě disponuje plánem provozu a implementace.

Zájem specialistů i firem o mobilní řešení tedy existenci strategických dokumentů dokládá. V tomto kontextu by tak mohlo být překvapující, jak často organizace ignorují dvě významné otázky, jež průběh implementace mobilních řešení mohou výrazně ovlivnit. Pouze 29 procent podniků, které uvádějí do praxe svou strategickou mapu mobility, testovalo schopnost kritických aplikací fungovat na mobilních zařízeních. Bezpečnostní audit provozu podnikových programů na mobilních zařízeních udělalo jen 32 procent organizací. Ale 71 procent podniků pokládá datovou bezpečnost za svou největší obavu související s mobilitou. Tyto poměry do značné míry dokládají úvodní prohlášení celého výzkumu. Podniky mají poměrně kvalitně zpracované vize, ale realita za nimi pokulhává. Nejde o pochybení nebo neschopnost manažerů IT. Vynechávání některých kroků v nasazování mobility mají na svědomí snahy o úsporu času a finančních prostředků. Uváděné kvantifikace vycházejí z realizovaného výzkumu, v němž společnost Dimension Data oslovila 1 622 IT a bezpečnostních profesionálů z celého světa. Vliv globalizace se objevil i v jejich výpovědích. Velmi často se bez ohledu na geografický původ shodovali v otázkách priorit, výzev a vnímání rizik.

Nevyhnutelné BYOD

Převážná většina respondentů výzkumu, konkrétně 82 procent, uvedla, že zaměstnanci jejich organizací využívají osobní mobilní zařízení k pracovním účelům. Podniky si přínosy tohoto přístupu uvědomují a 55 procent z nich disponuje plánem implementace a podpory pro téma BYOD. Jak ale závěry výzkumu potvrzují, mnoho organizací v této souvislosti zanedbává bezpečnostní aspekty včetně stanovení pravidel použití nebo správy rizik. Pouze 27 procent dotázaných si je jistých, že pro oblast mobility disponují velmi dobře definovanými bezpečnostními a síťovými pravidly.

Čtěte také:
→ Mobilní bezpečnost podle IT profesionálů: realita pokulhává za vizí (2.)
65 procent IT manažerů pokládá kontrolu přístupu do podnikových systémů a sítí za svou nejvyšší prioritu.
→ 12 způsobů, jak ochránit životně důležitá data
Jak zajistíte bezpečnost kriticky důležitých dat v případě havárie? Neexistuje univerzální recept, ale vaše firma může a měla by přijmout opatření na ochranu důležitých souborů a aplikací pro případ neočekávané události.

Zaujal vás tento článek?
Zaregistrujte se k odběru našeho e-mailového newsletteru. Každý týden tak pohodlně získáte přehled o důležitých událostech v IT branži.