Hlavní navigace

Mobilní aplikace pro IT profesionály

4. 7. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: © Scanrail - Fotolia.com
Když se mluví o aplikacích pro mobilní telefony, vybaví se většině lidí hry, kalendář a sociální sítě. Jenže mobilní programy zahrnují stále častěji i silnější software pro IT profesionály a specialisty.

Je snad libo vzdálenou plochu na smartphonu s Androidem? Terminálový přístup s iPadem? Nebo raději virtuální stroj z BlackBerry? Takové aplikace jsou již na trhu k dispozici. Jejich použití sice nedosahuje pohodlnosti a produkční síly nabízené PC, nicméně spolu s tím, jak roste výkon mobilů, velikost displejů a propracovanost operačních systémů, se stávají stále praktičtějšími, a rozšiřuje se jejich uživatelská základna.

To jde ruku v ruce s rostoucí oblibou mobilních zařízení obecně. Jejich atraktivitu zvyšují samozřejmě přenosnost, stálé připojení k mobilním sítím, ale i přítomnost mobilního fotoaparátu.

iPhone a iPad patří k platformám s nejširším použitím v byznys sféře, nicméně Android silně dotahuje a mimo USA zřejmě Apple co nevidět předběhne. BlackBerry, kdysi jasná jednička manažerů, již výrazně zaostává, v pozadí vykukuje Windows Phone.

Na pomezí mezi mobilními telefony a notebooky stojí tablety, rychle rostoucí třída přístrojů, které jsou jako dělané pro použití ve firemním prostředí. Dají se přenášet snadněji než notebooky, přitom nabízejí výkon pro řadu aplikací zcela postačující. Stále častěji jsou tak vidět manažeři, kteří místo notebooku chodí ze schůze na schůzi vybavení iPadem.

Android a iPad oslovují profesně ve stále větší míře i IT specialisty, například společnost Dell Kace nabízí aplikaci pro vzdálenou správu fyzických serverů, doporučeným zařízením je v tomto případě cokoli s displejem větším než 4˝. Pro správu záloh lze zvolit třeba CrashPlan od firmy Code 42, která ho, jak už dnes bývá zvykem, nabízí pro více platforem, ať už jde jak o různé verze Windows, tak o Android, iOS i Windows Phone.

BlackBerry přetrvává jako favorit mnoha uživatelů hlavně díky bezpečnosti, lehkosti používání e-mailů i propracované klávesnici. Donedávna ji však brzdila absence dotykového displeje, ten je totiž pro sofistikovanější aplikace nutností. Tento nedostatek byl již překonán a nyní se snaží BlackBerry co nejrychleji dohnat náskok konkurenčních platforem. Mezi nabízenými programy má ty pro vzdálenou plochu, monitorování a správu serverů, vzdálený přístup k SSH serverům atd.

Aplikace pro vzdálený přístup patří vůbec mezi nejžhavější profesionální IT software. Není se přitom co divit – vzhledem k tomu, jak ulehčují život při použití se všudypřítomnými mobily. Například poskytovatel cloudových služeb, společnost CenterBeam, používá na iOS verzi aplikace Bomgar. Volba padla na iPad místo na alternativní tablety s Androidem, protože podle vedení firmy je tato verze nejbezpečnější. Nicméně CenterBeam nezanedbává ani ostatní platformy, pro manažerské aplikace propojující Windows 7 a iPhone, iPad a různé androidí přístroje používá Citrix Receiver. AccessToGo je dalším často používaným nástrojem, slouží pro zprostředkování přístupu k Windows aplikacím, virtuálním desktopům a terminálovým serverům.

Druhou ostře sledovanou oblastí je mobilní virtualizace. Mezi IT profesionály se často hovoří o mobilním softwaru společnosti Nagios, který je k dostání pro Android i iOS. Decaf EC2 klient pro Amazon EC2 instance je k dispozici pro Android a iPhone a nabízí informace o vývoji a výkyvech v průměrném využití CPU, o intenzitě zápisu a čtení disku a internetovém provozu.

top100

Klient VMware vSphere pro iPad dává administrátorům do ruky nástroj k monitorování výkonu vSphere hostů a virtuálních strojů. Díky aplikaci je možné servery na dálku spustit, vypnout, pozastavit, restartovat nebo přepnout do režimu údržby.

Uživatelé s Androidem mohou ke správě svých Active Directory implementací použít ActiveDir Manager, zákazníci věrní iOS pak AD Helpdesk. Network Utility pro iPhone umožňuje síťovým administrátorům kontrolovat kvalitu spojení měřením odezvy, skenováním TCP/IP portů, GeoIP lookup a shromažďováním dalších IP informací.?