Hlavní navigace

Microsoft uvádí „Near Share“, klon AirDropu pro Windows

16. 11. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: PCWorld.com
Nová služba pro sdílení souborů – podobná řešení AirDrop od Applu – je zahrnuta v nejnovějším buildu Windows 10 Insider (17035) a k uživatelům, kteří nejsou součástí programu Insider, se dostane nejspíše v průběhu příštího roku.
Gregg Keizer 16. 11. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Microsoft minulý týden vydal další preview Windows 10, což je pravidelná součást jeho programu Insider, který operačnímu systému přinesl několik novinek. Jednou z nich je „Near Share“, jednoduchá bezdrátová služba, která je určena pro spontánní přenosy souborů mezi zařízeními.

Princip fungování Near Share lze nejlépe vysvětlit prostým konstatováním, že jde o opožděné dvojče řešení AirDrop od Applu, které u Maců, iPhonů a iPadů debutovalo před šesti lety.

Ačkoliv je AirDrop jednou z nejméně používaných funkcí, neznamená to, že by měl Near Share na Windows 10 následovat jejího příkladu.

Stejně jako AirDrop funguje Near Share pro přenos souborů pouze mezi zařízeními, které se nacházejí ve vzájemné blízkosti. Je určen pro příležitostný přenos dat mezi zařízeními, u kterého je zásadní jednoduchost a pohodlí. Například namísto toho, abyste nějakou prezentaci poslali z jednoho zařízení na druhé e-mailem nebo ji uploadovali na on-line či síťové úložiště, umožňuje Near Share okamžitý a přímý přenos souboru z PC odesílatele na kolegovo zařízení.

Near Share využívá buďto Bluetooth a Wi-Fi nebo jenom Bluetooth k vyhledání zařízení poblíž, potom vytvoří ad hoc peer-to-peer síť a přenese soubor. Stejně jako AirDrop využije Near Share ve Windows 10 Bluetooth k detekci přítomnosti druhého zařízení a následnému „vyjednání“ spojení mezi oběma. Kromě těch nejmenších souborů, které jsou přenášeny přes Bluetooth, pak Near Share přenáší vše ostatní prostřednictvím Wi-Fi linky spojující obě zařízení.

Zdroj: Computerworld.com