Hlavní navigace

Microsoft ustupuje od distribuce Windows 10 1809 (1)

17. 4. 2019
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Techspot.com
Microsoft vzdává distribuci Windows 10 1809, problematického feature upgradu z loňského roku, který byl zpožděn o celé měsíce, ukazují data analytické společnosti.

Redmondský gigant do značné míry vzdal snahy o distribuci velké aktualizace October 2018 Update. Evidentně se totiž rozhodl, že stejně jako mnoho jeho korporátních zákazníků prostě vynechá jeden feature upgrade a vyřeší tak problém kolize dvou aktualizací.

Podle litevské společnosti AdDuplex, jejíž měřicí technologie je zakotvena v tisících aplikací ve Windows Store, poháněl Windows 10 1809 jen 26 procent sledovaných systémů s Windows 10 (k 26. březnu 2019). Zisk mezi únorem a březnem, pouhých pět procentních bodů, znamenal asi polovinu nárůstu mezi lednem a únorem, což ilustruje zpomalující míru přijetí verze 1809.

„Vypadá to stále pravděpodobněji, že Microsoft vzdává 1809 a dává přednost přechodu svých uživatelů přímo na další verzi,“ poznamenává AdDuplex v příspěvku na své webové stránce.

Protože Microsoft rozhoduje o tom, jak rychle je upgrade přijat kontrolou toho, kdy PC spotřebitelů automaticky stahují a instalují každou z verzí, je za pomalý nástup 1809 bezesporu zodpovědný on. Zde je třeba poznamenat, že Microsoft dal verzi 1809 zelenou pro využití v podnicích teprve po sběru zmiňovaných dat, takže ti, kteří si systém do té doby nainstalovali, byli především právě spotřebitelé, případně velmi malé podniky používající Windows 10 Home nebo Windows 10 Pro.

Dramatické zpomalení míry přijetí verze 1809 – která namísto toho měla růst – zodpovědělo na otázku, kterou si Computerworld kladl před měsícem – jak bude Microsoft řešit problém dvou aktualizací vydaných těsně po sobě?

Problém vycházel z fiaska, které postihlo vydání celé loňské říjnové aktualizace. Přestože byla verze 1809 původně vydána 2. října, za pár dní ji Microsoft stáhl z distribuce, protože uživatelům způsobovala ztrátu dat. Společnost verzi 1809 rychle vrátila do fáze beta testování a automatická distribuce znovu započala až 16. ledna čili zhruba tři měsíce po původně plánovaném datu.

Pokračování