Hlavní navigace

Microsoft se zlepšuje v dokumentaci problémů se záplatami, ty však přetrvávají (1)

19. 6. 2019
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: PCWorld.com
Dlouhá léta jsme žili v nejistotě poté, co na našich PC s Windows začaly páchat škody chybné záplaty. Často trvalo celé dny či dokonce týdny, než byly na základě sporadických zpráv chyby identifikovány. V posledních dvou měsících došlo ke zlepšení; nevysvětlené problémy přesto přetrvávají.
Woody Leonhard 19. 6. 2019
Doba čtení: 2 minuty

Nevím, jak vy, ale my už jsme víru ve schopnost Microsoftu distribuovat spolehlivé záplaty vzdali. Měsíc co měsíc jsme svědky větších či menších „bugů“, které nám patche do počítačů přinášejí. V uplynulých několika měsících jsme se však dočkali menšího zlepšení. Microsoft začal identifikovat a veřejně uznávat ty větší z chyb již chvíli poté, co jsou uváděny „na trh“.

  1. V rámci květnového „záplatového úterý“, 14. května, se Microsoftu podařilo mírně řečeno zkomplikovat přístup k mnoha stránkám na doméně gov.uk těm uživatelům, kteří k tomuto účelu využívali IE nebo Edge. Je pozoruhodné, že Microsoft tenhle bug zdokumentoval už 17. května, ačkoliv záplatu vydal až o další dva dny později.
  2. V rámci Patch Tuesday 11. června pak společnost začala distribuovat update, který dělal problémy vlastním náhledům v prohlížeči událostí (Event Viewer). Zde je oznámení o chybě:

Event Viewer se může zavírat nebo se můžete setkat s chybou při používání vlastních náhledů (Custom Views).

Při snaze o rozbalení, prohlížení nebo vytváření Custom Views v Event Vieweru se můžete setkat s následujícím hlášením: „MMC detekoval chybu v technologii Snap-In a odpojí ji.“ Následně může aplikace přestat reagovat nebo se samovolně zavřít. Kromě toho se můžete setkat s chybou při používání možnosti Filtrovat aktuální protokol v menu Akce s integrovanými náhledy nebo protokoly. Integrované náhledy a další funkce Event Vieweru by měly fungovat dle očekávání.

Microsoft popis tohoto problému a jeho komplikované manuální řešení zveřejnil dne 12. června. Bug byl označen jako „zmírněný“ (mitigated), což evidentně znamená, že společnost publikovala skript v PowerShellu, který dokáže tak nějak ad hoc chybu vyřešit. („Budete muset funkci aktivovat pokaždé, kdy otevřete nové okno PowerShellu.“)

Pokračování