Hlavní navigace

Microsoft prodává podporu pro sedmičky, což neznamená, že si ji koupíte (1)

20. 1. 2020
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: © Sergej Khackimullin - Fotolia.com
Samotný fakt, že Microsoft prodává podporu pro operační systém Windows 7, neznamená, že si ji můžete koupit. Na co je dobrá rozšířená podpora pro stárnoucí operační systém, když nemůžete najít resellera, jenž by ho vaší společnosti prodal?
Gregg Keizer 20. 1. 2020
Doba čtení: 2 minuty

Už za pár týdnů pošle Microsoft Windows 7 do věčných lovišť, čímž dokáže, že si myslí, že tenhle deset let starý, a přesto úspěšný operační systém je přežitý a musí ustoupit novějším a úžasnějším desítkám, jenž podle společnosti mají žít navěky.

Jak ponižující pro Windows 7, platformu, která v dobách největší slávy poháněla více než miliardu počítačů!

Microsoft však pro svoje nejcennější zákazníky nabídl ústupky a výjimky, což ostatně činí často. Podniky mohou zaplatit poplatek za službu, kterou Microsoft nazval „Extended Security Updates“ (zkratka ESU či česky rozšířené bezpečnostní aktualizace), a za tento poplatek pak dostanou záplaty, které budou opravovat kritické a důležité zranitelnosti. Program ESU odstartuje v lednu 2020 a bude trvat tři roky, přičemž s každým rokem bude dražší než předtím. Společnost, která si zaplatí za první rok, bude aktualizace dostávat do ledna 2021, kdy se může rozhodnout, zda bude pokračovat i v roce druhém – za dvojnásobek ceny – nebo to vzdá a z programu odstoupí.

Jak Microsoft naznačil, měl by tento model motivovat zákazníky, aby co možná nejdříve přešli na Windows 10.

V porovnání s předchozími případy ukončení podpory pro OS (což se například týkalo Windows XP v roce 2014), je Microsoft poměrně transparentní, co se plánů pro období po odchodu Windows 7 do důchodu týče. Jedním z pozitiv tentokrát je, že o ESU začal veřejně hovořit už v září 2018 a extra licence začal prodávat v dubnu 2019.

Není překvapením, že ESU měl být k dispozici pouze větším a největším zákazníkům, tedy podnikům, které svoje licence Windows získávaly skrze tzv. volume (velkoobjemové) licencování. Navíc firmy s plány Software Assurance nebo předplatnými Windows 10 Enterprise získají slevy.

Pokračování