Hlavní navigace

Microsoft před 20 lety prohrál zásadní antimonopolní spor (1)

18. 6. 2018
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Techspot.com
Je tomu právě dvacet let, co americké ministerstvo spravedlnosti a generální prokurátoři 20 států USA žalovali Microsoft kvůli údajnému porušení federálních antimonopolních zákonů.
Preston Gralla 18. 6. 2018
Doba čtení: 2 minuty

Podle vlády Microsoft ilegálně protežoval svůj monopol s Windows, který využíval k odrovnání konkurentů svého Internet Exploreru, především Netscape. Žaloba zároveň uváděla, že společnost svou výhodu dominantního operačního systému využíval proti společnostem Apple, Lotus Software, RealNetworks, Linux a dalším.

Koncem roku 1999 rozhodl soudce Thomas Penfield Jackson proti Microsoftu. Od té doby se mnohé změnilo – ale kolik z toho právě kvůli tomuto přelomovému rozhodnutí?

Před samotným soudem byl Microsoft nejvlivnější technologickou společností na světě. Jeho Windows měly v podstatě monopol na poli operačních systémů, Microsoft Office zase na poli kancelářských balíků a Internet Explorer zase „válel“ mezi webovými prohlížeči.

Dnešní technologický svět je samozřejmě zcela odlišné místo. Například Google, Facebook a další získali větší moc než Microsoft, Windows zastínily mobilní operační systémy a prohlížeče z Redmondu svůj podíl spíše paběrkují. V nedávném článku v listu The New York Times tvrdí nynější senátor z Connecticutu Richard Blumenthal (koncem 90. let generální prokurátor tohoto státu a tedy i účastník soudu) a Tim Wu, profesor práva z Columbie, že růst a inovace internetu od té doby byly přímým důsledkem tohoto soudu. Bez tohoto sporu by byl internet dle jejich názoru mnohem méně inovativním místem. Tvrdí: „Microsoft by ovládal budoucnost webu.“ Říkají, že Google by byl Microsoftem pravděpodobně zničen již v zárodku a všichni bychom dnes používali Bing. Dále píší: „Microsoft-Myspace by se mohla stát výchozí sociální sítí namísto Facebooku.“ Dokonce tvrdí, že Netflix a další služby streamování médií by nikdy neexistovaly.

To všechno zní velmi přesvědčivě. Ale je to pravda?

Pokračování