Hlavní navigace

Microsoft kvůli viru WannaCrypt vydává po 3 letech první záplatu pro Windows XP

16. 5. 2017
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: © alphaspirit - Fotolia.com
Microsoft poskytl zdarma opravy pro starší systémy XP, Windows 8 a Windows Server 2003 kvůli epidemii vyděračského počítačového viru.
Gregg Keizer 16. 5. 2017
Doba čtení: 1 minuta

Microsoft v pátek přistoupil k bezprecedentnímu kroku a vydal bezpečnostní opravy pro dávno nepodporované verze operačního systému Windows včetně Windows XP, Windows 8 a Windows Server 2003, aby ochránil i starší počítače před rychle se šířícím vyděračským softwarem „WannaCrypt“, který zasáhl stovky tisíc strojů na celém světě a způsobil chaos v nemocnicích, dopravě i jinde.

„Přistoupili jsme ke skutečně neobvyklému kroku a poskytli bezpečnostní aktualizaci všem zákazníkům, abychom chránili platformy Windows, které jsou v režimu individuální smluvní podpory,“ uvedl Phillip Misner, manažer bezpečnostního centra společnosti Microsoft (MSRM).

Microsoft dosud nikdy nevydal bezpečnostní aktualizaci pro software, jehož podpora skončila před tak dlouhou dobou jako u Windows XP – více než třemi roky.

Virus WannaCrypt se z napadeného stroje šíří do dalších počítačů v síti pomocí bezpečnostní chyby, kterou Microsoft již dříve opravil u standardně podporovaných verzí systému Windows. WannaCrypt dokáže vyhledávat i zranitelné počítače připojené k internetu. Po instalaci zašifruje data v napadeném počítači a zobrazí výzvu k zaplacení částky mezi 300 a 600 dolary za odemčení souborů.

Masovému šíření viru WannaCrypt přispěla skutečnost, že na mnoha počítačích stále běží Windows XP a Windows 8. Podle analytické společnosti Net Applications běží verze XP na 7,7 % a verze 8 na 1,7 % všech počítačů s Windows. Celkem to znamená přes 150 milionů PC na celém světě.