Hlavní navigace

Microsoft kupuje GitHub, dá za něj 7,5 miliardy dolarů

8. 6. 2018
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: PCWorld.com
„Software“ není jen součástí názvu Microsoftu, je jejím jádrem. A firma teď vlastní jeden z nejpopulárnějších depozitářů kódu na světě. Kupuje totiž GitHub, a to za 7,5 miliardy dolarů.
Brad Chacos 8. 6. 2018
Doba čtení: 2 minuty

Vývojáři i celé společnosti GitHub používají jako skladiště kódu. Šéf Microsoftu Satya Nadella při příležitosti oznámení o akvizici řekl, že na GitHubu je už hostováno 85 milionů depozitářů kódu a je do něj zapojeno 28 milionů vývojářů. Na GitHubu fungují velké společnosti jako Apple, Amazon a Google, a Microsoft je zde jedním z nejaktivnějších.

Microsoft éry Nadelly si aktivně předchází open-source projekty a vývojáře, a to z důvodu, že se mění. Mění se na společnost, jejíž budoucností je cloud Azure jako korunní klenot portfolia, a svět se méně točí okolo Windows. Nástroje typu SQL Serveru a Azure App Service byly přeneseny do Linuxu; Microsoft se v roce 2016 připojil k nadaci Linux (Linux Foundation); společnost zpřístupnila svůj programovací jazyk .NET jako open-source; a v prostředí Windows si dokonce spustíte Linux Bash.

Microsoft však má v oblasti open-source poměrně spornou historii, vycházející z několika konfrontací v období vlády Stevea Ballmera. Nadella ve svém otevřeném dopise zveřejněném na stránkám Microsoftu uklidňuje možné obavy a zároveň přiznává chyby, vzniknuvší ve vzdálené minulosti.

„Microsoft je všemi deseti pro open-source,“ napsal Nadella. „Jsme s open-source na cestě a dnes jsme aktivní v open-source ekosystému, přispíváme na open-source projekty a některé z našich nejživějších vývojářských nástrojů a frameworků jsou open-source. Pokud jde o náš závazek směrem k open-source, suďte nás na základě akcí, které jsme podnikli v nedávné minulosti a našich akcí dnes a v budoucnu.“

„Nejdůležitější je, že si uvědomujeme zodpovědnost, kterou na sebe touto dohodou bereme,“ pokračoval později nadella. „Naším závazkem je stát se správci komunity GitHubu, který si zachová svého ducha ‚developers first‘, bude fungovat nezávisle a zůstane otevřenou platformou. Vždycky budeme naslouchat zpětné vazbě ze strany vývojářů a investovat jak do základů, tak do nových schopností.“

Šéfem GitHubu se stane Nat Friedman, zakladatel nástroje Xamarin, který si Microsoft pořídil v roce 2016. Současný výkonný ředitel GitHubu, Chris Wanstrath, začne pracovat v technickém oddělení Microsoftu.

Zdroj: PCWorld.com