Hlavní navigace

M2M: stroje spolu budou komunikovat stále častěji

12. 8. 2014
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: © Nmedia - Fotolia.com
Současných 200 milionů M2M zařízení naroste do pěti let na 600 až 800 milionů. Většina M2M zařízení je kompatibilní s technologií GSM, do dvou let však bude dominovat 3G a 4G.
ali 12. 8. 2014
Doba čtení: 3 minuty

Ke konci roku 2013 bylo ve světě aktivních asi 200 milionů machine-to-machine (M2M) zařízení a do roku 2019 by toto číslo mělo vzrůst troj- až čtyřnásobně. Uvádí to nejnovější Ericsson Mobility Report. Studie je postavena na průzkumu, kterého se zúčastnilo více než sto mobilních operátorů po celém světě.

Z těchto údajů je zřejmé, že M2M komunikace čeká v blízké budoucnosti výrazný rozvoj. Příčinou jsou klesající náklady, lepší pokrytí mobilním signálem, dokonalejší rádiové technologie, příznivější prostředí a rozmach aplikací.

Podle studie dnes celosvětový průměr penetrace M2M zařízení představuje přibližně 2 % všech datových připojení. U operátorů, kteří se však na M2M specificky orientují, může však tento podíl dosáhnout až 20 %. M2M komunikace zatím představuje jen malý podíl na celkovém datovém provozu - přibližně 0,1 %. Tento podíl však bude stoupat.

Většina M2M zařízení v aktivní službě je kompatibilní pouze se sítěmi GSM, celosvětově je to podle firmy Ericsson až 64 %. Například v Severní Americe jsou dnes téměř všechny mobilní terminály 3G nebo 4G, přesto však čistě 2G terminály nevymizely. Ty, které zůstaly, fungují už téměř výhradně v rámci M2M. Podobná situace nastane v průběhu dvou až tří let i v západní Evropě.

Právě současná výhradní kompatibilita s GSM u nejlevnějších a nejběžnějších M2M modulů je důvodem, proč se 2G ještě chvíli bude držet nad vodou. Přestože počet M2M zařízení v GSM v absolutním vyjádření stále roste, jejich podíl se do roku 2019 sníží na zhruba 30 %. GSM drží ve hře i M2M aplikace, které obvykle nevyžadují vysoké síťové rychlosti, ale také dlouhý životní cyklus u některých  M2M zařízení.

Postupné rozšiřování M2M technologií je stále patrnější i u nás. "V M2M komunikaci jsme asi nejdále v elektronickém mýtném, které zatím využívá pevnou datovou síť. M2M je u nás více a více populární např. u lokalizačních technologií, které jsou součástí autoalarmů, u zabezpečovacích systémů v domech či bytech, či různých dálkových ovládání" říká Jiří Rynt z firmy Ericsson v České republice. „Do budoucna se dá předpokládat další růst v automobilismu, kde půjde v první řadě o systém tísňové komunikace e-call, a dále pak zavádění M2M technologií do inteligentního měření spotřeby energií. V neposlední řadě M2M začne pronikat i do domácností, které jsou stále inteligentnější."

Čtěte také:
→ Zdařilý experiment: mobilní přenos dat rychlostí 5 Gb/s
Realizace technologie 5G v komerčních mobilních sítích se očekává až v roce 2020, ale Ericsson již nyní dosáhl rychlosti 5 Gb/s při živé ukázce svého preview technologie 5G.
→ O2 zavádí mobilní M2M „strojové“ tarify Machine
Už dávno si netelefonují jen dvě živé bytosti mezi sebou a operátoři na to reagují novými tarify. Mohou sloužit třeba k ovládání zařízení v domácnosti.

G+