Hlavní navigace

Logitech Group – videokonference ve velkém

26. 6. 2017
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Logitech
Na videokonference jsme si již dnes všichni zvykli. Nainstalujeme Skype, nějakou webovou kameru a pár reproduktorů se také někde najde a můžeme komunikovat.

Na videokonference jsme si již dnes všichni zvykli. Nainstalujeme Skype, nějakou webovou kameru a pár reproduktorů se také někde najde a můžeme komunikovat. Ale pokud uvažujeme o řešení, které zajistí odpovídající kvalitu a úroveň komunikace pro deset či více účastníků, tak musíme poohlédnout po něčem zcela jiném. Logitech Group je sestava která je určena pro zajištění přenosu obrazu a zvuku pro skupiny 10 až 20 účastníků. Základem je kamerová jednotka, která je vybavena kvalitní optikou která zajišťuje obraz v rozlišení 1920x1080 bodů při 30 snímcích za vteřinu. Je umístěna na otočném mechanismu, který dovoluje pohyb v rozmezí  260 stupňů horizontálně a 130 stupňů vertikálně. Samotná kamera má úhel záběru 90 stupňů s možností až 10 násobného zvětšení. To dovoluje jak celkové záběr celé konferenční místnosti, tak zaměření na jednotlivé účastníky nebo detaily vzorků či podkladů. K nastavení kamery slouží dálkový ovladač, nebo přímo prvky na základnové jednotce. Pro snadnější volbu záběru je kamerová jednotka vybavena možností 5 přednastavených úhlů a pozic. Kamera pracuje ve formátu H.264 a podporuje normu UVC 1.5. Díky tomu je možné využít prakticky jakýkoliv videokonferenční software nebo program pro práci s videem pro přenos nebo pořízení záznamu.

Tato jednotka obsahuje zvukovou část sestavy a je vybavena jak mikrofony, tak reproduktory. Provoz zvukové části je plně duplexní, tedy je možné hovořit a zároveň slyšet druhou stranu. A to bez nebezpečí zpětné vazby nebo nárůstu šumu při nízké hladině zvuku. Zvuková část pracuje v rozsahu 110Hz až 11kHz, což je pro přenos mluveného slova více než dostatečné. Vestavěné mikrofony mají dosah zhuba 6 metrů a při použití externích mikrofonů se zvětší až na 8,5m. Tím je zaručeno, že i hodně vzdálení účastnící budou dobře slyšet. Díky rozhraní Bluetooth mohou uživatelé zapojit své mobilní telefony a využít je pro komunikaci.

Dalším prvkem sestavy je centrální jednotka, která slouží k napájení a propojení všech ostatních komponentů. Celou videokonferenční sestavu je sice možné přenášet, ale primárně je určena spíše pro statickou instalaci.

Co se týče spolupráce s různým videokonferenčními programy, Logitech Group je certifikován pro provoz s řešením Skype for Busines, Microsoft Lync, Cisco Jabber  a WebEx. To ovšem nevylučuje využít i jiná řešení.

Při testování celé sestavy jsme byli velmi příjemně překvapeni opravdu výbornou kvalitou obrazu. A to co do jeho kresby a ostrosti, tak barevné přesnosti a to i při horších světelných podmínkách. Také 10 násobný optický zoom je v praxi velmi užitečný a nemá negativní vliv na kvalitu obrazu, jak to bývá u „digitálního“ zvětšení které používají některé systémy. Také ovládání je přehledné a intuitivní. Velmi mile překvapila zvuková kvalita, kdy i při hovoru více účastníků nedocházelo ke zkreslení nebo nesrozumitelnosti řeči. Sestava Logitec Group je tedy vhodným řešením pro větší pracovní skupiny nebo vedení firem, které vyžadují časté videokonference v odpovídající kvalitě.