Hlavní navigace

Lenovo kupuje od Googlu divizi Motorola Mobility

30. 1. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: IDG News Service
Divize mobilních telefonů Googlu bude k mání za 2,91 miliardy USD, tedy přibližně za pětinu ceny, kterou Google za Motorolu zaplatil v roce 2012.
Alexander Lichý 30. 1. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Skoro to tak vypadá, že IT giganti západního světa organizují povánoční výprodej svého portfolia a že nakupujícím je čínské Lenovo. Před nedávnem IBM předala Lenovu svou další divizi, tentokrát výrobu serverů x86. Google se nyní zbavuje své mobilní divize, která vznikla po akvizici firmy Motorola a za kterou původně zaplatil 12,5 miliardy USD. Té se však pod křídly Googlu příliš nedařilo a za poslední čtvrtletí vygenerovala ztrátu 248 milionů USD. A to i přesto, že Google realizoval s Motorolou řadu plánů, například výrobu mobilních telefonů v Americe, tedy mobilů s kvalitou „Made in USA“.

Z hlediska prodávajícího to nevypadá na příliš úspěšný obchod, i když Google si ponechá většinu patentů, které s Motorolou původně získal, a také nové patentové přihlášky - i ty, které jsou zatím v řízení. Lenovo získá brand Motorola Mobility, dále portfolio ochranných známek a také okolo 2000 patentů. Na využítí ostatních relevantních patentů a dalšího intelektuálního vlastnictví, které si Google ponechá, získá Lenovo licenci.

Lenovu se zatím v segmentu mobilních telefonu velmi dařilo v domovské Číně a v některých dalších asijských zemích. Globálně mu patřila v roce 2013 pátá příčka v prodejích smartphonů a zavedená značka Motorola by mohla firmě pomoci při expanzi na západních trzích. S ikonickou značkou totiž Lenovo kupuje i inovativní produkty a globální tým lidí.

Zdroj: IDG News Service

Čtěte také:
→ Lenovo kupuje od IBM serverovou divizi
Čínský hardwarový gigant Lenovo Group zaplatí zaplatí za low-endovou divizi IBM 2,3 miliardy USD. Jedná se dosud největší čínskou akvizici v sektoru IT.
→ Google dokončil akvizici Motoroly. Co bude dál?
Americký gigant Google v úterý oznámil dokončení akvizice společnosti Motorola Mobility. Nyní započne s vývojem nových zařízení, Android však zůstane i nadále otevřený.

G+