Hlavní navigace

Kotlin je vycházející hvězdou v indexu popularity jazyků

8. 6. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: © vege - Fotolia.com
Kotlin je vycházející hvězdou v indexu popularity programovacích jazyků Tiobe, což je posíleno jeho vazbami na vývoj mobilních aplikací pro Android.
Paul Krill 8. 6. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Staticky napsaný jazyk vyvinutý společností JetBrains původně pro Java Virtual Machine dosáhl v červnu vůbec poprvé žebříčku Top 50 s 43. pozicí, ačkoliv má hodnocení jen 0,346 %. Přesto se díky tomu Kotlin dostal před zavedenější jazyky jako Groovy či Erlang. Navíc v květnu byl až na 80. místě.

Index poskytovatele služeb kvality softwaru Tiobe hodnotí popularitu jazyka na základě vzorce, který zkoumá vyhledávání v populárních vyhledávačích, jako jsou Google, Wikipedia, Bing a Yahoo, přičemž zároveň bere v potaz i počet kvalifikovaných inženýrů, kurzů a dodavatelů třetích stran souvisejících s daným jazykem.

Výkonný ředitel TIobe Paul Jansen vidí pro Kotlin ještě jasnější budoucnost. Jazyk, který byl uveden v roce 2011, by se mohl dostat do top 20. „V některých ohledech by mohl být považován za variantu Swiftu pro Android,“ řekl. Jazyk Swift společnosti Apple se tento měsíc umístil na 12. místě, a to pouhé tři roky od svého uvedení.

Google nedávno schválil Kotlin jako oficiálně podporovaný jazyk pro vývoj v Androidu, což značně vylepšilo profil jazyka. Společnost JetBrains přidala počátkem tohoto roku Kotlinu kompatibilitu s JavaScriptem, což vývojářům umožňuje migrovat frond end svých aplikací do Kotlinu při současném využívání vývojového prostředí JavaScriptu.

Dalším jazykem, kterému se v indexu Tiobe dařilo, je R, který si s hodnocením 2,15 % meziročně polepšil o dvě místa (ze 16. na 14.). Do první padesátky se společně s Kotlinem posunuly Hack a Rust (36., respektive 37.místo), s hodnoceními 0,584 pro Hack a 0,479 pro Rust. R se pak stal globálně nejoblíbenějším statistickým jazykem. Hack a Rust jsou potom nové jazyky, které vývojáři zkoušejí, aby zjistili, zda tím získají přidanou hodnotu.

Dalším jazykem, kterému se v Tiobe i nadále daří, je Python, který tento měsíc s hodnocením 4,333 skončil na čtvrté příčce. Před ním se v první desítce nachází Java, C a C++, za ním C#, Visual Basic.Net, JavaScript, PHP, Perl a assembly.

Zdroj: InfoWorld.com