Hlavní navigace

Konverzace na Facebooku, Gmailu a Skypu monitorovány i německou policií

14. 6. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: © Andrea Danti - Fotolia.com
Americká vláda nedávno čelila kritice, že sleduje soukromá data. Není jediná, kdo se zajímá o aktivity uživatelů internetu. Německá policie již několik let monitoruje sociální média a e-mailové služby. Ukázal to přehled výdajů Federálního ministerstva vnitra.

V odpovědi na otázku levicové strany ohledně odposlouchávacího nástroje, který v roce 2011 údajně používala německá vláda pro monitoring hovorů uskutečněných přes Skype, bylo německé ministerstvo vnitra donuceno poodhalit výdaje za soukromého poskytovatele služeb.

Ministerstvo odkrylo, že platí externímu dodavateli softwaru pro monitoring služby Skype a chatu na Facebooku. Stejně tak investuje do softwaru, jenž eviduje e-maily zaslané prostřednictvím služeb Gmail, Yahoo a Hotmail. O zjištění těchto skutečností se zasloužila Anne Rothová, účastnice programu „Soukromí a svoboda vyjádření“ mezinárodní neziskové organizace Tactical Technology Collective. Výše uvedený seznam nalezla v nedávno publikovaném anglickém překladu dokumentu.

Například v roce 2009 si německá policie pronajala hardware a software pro monitorování služby Skype za 30 400 eur od německé společnosti DigiTask. Dokument ukazuje, že monitorovací systém pro Skype byl pronajat i v roce 2010.

DigiTask získal kontrakty v ceně milionů eur od různých federálních agentur, jako jsou Federální úřad kriminální policie, Ústřední kancelář německé celní vyšetřovací služby a Zemské kanceláře kriminální policie.

Podle dokumentů DigiTask poskytnul také software pro dekódování Google Mailu (jak byl dříve v Německu nazýván Gmail), MSN Hotmailu a Yahoo Hotmailu. Tento software byl objednán dvakrát za průměrně 12 500 eur.

V roce 2011 byl od DigiTasku dvakrát pořízen softwarový modul pro dekódování chatů na Facebooku. Tento modul byl pronajat vždy na měsíc. Loni také DigiTask dostal zaplaceno za dodávku softwaru pro dekódování zpráv na WhatsAppu (mobilní messenger). Všechna používaná zařízení pro sledování od DigiTasku jsou v seznamu uvedena pod „materiálními zdroji pro prevenci a vyšetřování". DigiTask odmítl na naše otázky odpovědět, neboť prý nekomentuje služby, které poskytuje svým zákazníkům.

Cloud22

„Policejní oddělení mají stále větší zájem o on-line aktivity,“ říká Joe McNamee, koordinátor v evropské skupině pro digitální práva EDRi. „Je tu ten hodný, ten zlý a ten ošklivý,“ popisuje v narážce na známý westernový film různé přístupy národních policejních složek. „Viděli jsme vše od příležitostného dohledu až po rozsáhlé sledování vyžadované policií.“

Čtěte také: Získávají FBI a NSA soukromá data uživatelů na Internetu?