Hlavní navigace

Konec Windows XP může nakopnout prudce klesající trh s PC

14. 10. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: © Helder Almeida - Fotolia.com
Trh s PC zůstal i ve třetím čtvrtletí slabý, ovšem konec podpory Microsoftu pro Windows XP, který je stanoven na duben 2014, možná přesvědčuje uživatele k upgradu, což mohlo propad zbrzdit.

V průběhu letošního třetího čtvrtletí se celosvětově prodalo asi 81,6 milionu počítačů, což je oproti stejnému období loňského roku propad o 7,6 procenta. Vyplývá to z průzkumu, který byl ve středu zveřejněn analytickou společností IDC. Ta již dříve předpovídala 9,5procentní meziroční propad.

Prodejům PC pomohly firemní prodeje. Podniky stále více zvažují upgrade na Windows 7, neboť podpora pro XP se blíží ke konci. Řekl to Jay Chou, hlavní analytik výzkumu v IDC.

„Proběhl spotřebitelský aktualizační cyklus, což není případ dneška,“ řekl Chou. „Komerční cyklus je ale jiný... vidíme, jak stále více firem, a do určitého rozsahu i firmy ve veřejném sektoru, implementuje projekty upgradu PC.“

Jeden takový velký cyklus probíhá v Japonsku, „kde je velká nainstalovaná základna XP,“ řekl Chou.

Výrobci počítačů naléhají na uživatele, aby upgradovali notebooky předtím, než podpora pro XP vyprší. Business notebookům se nabízí populární Windows 7 či dotykové Windows 8, které se dosud příliš dobře neprodávaly.

Výrobci počítačů ve Spojených státech také naskladnili počítače s novým systémem Microsoftu Windows 8.1, kteréžto produkty by se měly dostat do prodeje do konce tohoto měsíce. Windows 8.1 má být v porovnání Windows 8 přijatelnějším operačním systémem, a to díky implementaci nových prvků typu tlačítka „Start“ (byť s odlišnou funkcí oproti jiným verzím Windows), a navíc podle Choua klesá cena dotykových notebooků.

K propadu prodejů PC významnou měrou přispěla i stále větší implementace smartphonů a tabletů jakožto výpočetních zařízení ze strany uživatelů.

Ekonomické indikátory se sice podle Choua v některých regionech včetně Spojených států zlepšují, nicméně trh s PC se v žádném případě nevzpamatoval. Prodeje budou klesat až do konce roku 2014 a následně by mohly opět začít růst.

Nejprodávanějším výrobcem počítačů zůstává Lenovo, následované Hewlett-Packardem a Dellem, přičemž tyto společnosti zaznamenaly ve svých prodejích mírný růst. Seznam „velké pětky“ uzavírají Acer a Asus. Tito prodejci ale zaznamenali prudké propady prodejů PC o 34,5, respektive 34,1 procenta.

Lenovo prodalo za třetí čtvrtletí celkově 14,1 milionu jednotek, což je nárůst o 2,2 procenta, přičemž tato společnost měla 17,3procentní podíl na trhu. Prodeje HP se ustálily na 13,99 milionu jednotek, což znamená růst o 0,4 procenta a 17,1procentní podíl na trhu. Dell prodal celkem 9,52 milionu počítačů, což je nárůst o 0,3 procenta na 11,7procentní podíl na trhu.

Prodeje počítačů HP a Dellu v několika předchozích čtvtletích klesaly, ovšem silný americký trh a nabídky silných produktů pomohly těmto společnostem v opětovném navrácení k růstu, řekl Chou.

Zdroj: IDG News Service