Hlavní navigace

Koncový spínač v běžném životě – kde se s nim setkáváme a jak nám pomáhá?

1. 12. 2021
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Audrius Merfeldas / Shutterstock.com
Koncové spínače lze bezesporu označit za jeden ze základních elektrických a elektronických prvků.

Denně používáme mnoho elektronických zařízení a systémů. Skládají se z různých prvků, o kterých často ani nevíme. Jedním z takových prvků mohou být koncové spínače, spojené spíše s průmyslovými systémy, ale vyskytují se i v domácích spotřebičích.

Co je to koncový spínač a jak funguje?

Koncové spínače lze bezesporu označit za jeden ze základních elektrických a elektronických prvků. Jejich ovládání se dá přirovnat ke klasickému vypínači světel. V situaci, kdy na hlavici koncového spínače působí určitá síla, dojde k sepnutí nebo otevření kontaktů uvnitř, záleží na typu koncového spínače. Funguje to stejně, jako když se stiskne spínací tlačítko a rozsvítí se světlo. Koncové spínače mohou být mnoha typů a jejich pouzdra jsou nejčastěji vyrobena z kovu, plastu nebo kombinace obou materiálů.

Koncové spínače dostupné na trhu lze rozdělit do několika základních kategorií:

Cloud23

  • Mechanické koncové spínače – jedná se o nejpoužívanější typ koncových spínačů. Jeho kontakty jsou ovládány pohyblivou hlavou, která může mít podobu válečku, páky nebo čepu. 
  • Elektromagnetické koncové spínače – u koncových spínačů tohoto typu, kterým se lidově říká jazýčkové, se využívá fenoménu magnetismu. Kontakty v hlavní části spínače reagují na magnet v druhé části. V situaci, kdy se oba prvky přiblíží k sobě, dojde k propojení kontaktů koncových spínačů. 
  • Mikrospínače – jak název napovídá, jsou menší varianty klasických mechanických koncových spínačů. I zde jsou kontakty ovládány působením síly na hlavu prvku. Mikrospínače se díky svým malým rozměrům používají všude tam, kde je málo místa.

Hlavní použití koncových spínačů 

Ne nadarmo spojujeme koncové spínače především s průmyslovými systémy. Právě v této oblasti ekonomiky se nejčastěji používá koncový spínač. Provoz většiny strojů, robotů nebo výrobních linek by nebyl možný bez koncových spínačů. Nejčastěji se používají k signalizaci polohy pohyblivých částí stroje. 

estože se koncové spínače používají především v průmyslu, najdeme je i v běžném životě. Mnoho zařízení používá mechanické omezovače nebo magnetické koncové spínače jako prvky detekující například otevření krytu. Měli bychom také zmínit systémy pro chytrou domácnost, které také velmi využívají koncové spínače. Velmi často inteligentní domy implementují systémy, které umožňují automatické otevírání a zavírání garážových vrat nebo vjezdových bran do nemovitosti. Osvětlení skříněk a polic – kromě estetické funkce má i praktickou roli. Zde se využívá jazýčkový spínač. https://www.tme.eu/cz/