Hlavní navigace

Když se víno a IT potkají...

10. 10. 2013
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

 Autor: archiv redakce
O souznění vína a světa informačních technologií s Martinou Kottovou, sommelierkou společnosti Globus.

Zavítá-li zákazník při nákupu v maloobchodním řetězci Globus do míst, která jsou věnována nabídce vín, často významně zpozorní. Informace o vínech zde totiž vedle zavedených cenovek mají také svou vyjímečnou podobu pro uživatele chytrých mobilních telefonů. K nákupu jim totiž poradí aplikace s možností načtení produktových informací prostřednictvím QR kódů umístěných přímo u vybraných vín.  Návštěvníci řetězce tak mohou sami vybrat víno jako zkušení sommelieři. Stačí opravdu jen velmi málo – aplikace Globus Sommelier v jejich telefonu či tabletu. Nejen o tom jsme si povídali s nákupčí a hlavní sommelierkou společnosti Globus ČR Martinou Kottovou.

Již tři roky zastáváte práci nákupčí a sommelierky ve společnosti Globus a máte praxi na stejné funkci i z jiných obchodních řetězců. Co taková pozice obnáší?

Pozice nákupčí a sommeliérky je opravdu zajímavá, avšak časově velmi náročná. Spoustu času trávím na cestách, ať už po ČR nebo do zahraničí, kde vybírám vhodná vína do našeho sortimentu, a současně s tím je samozřejmě spojené neustálé vyjednávání s dodavateli. Mojí náplní práce je také sledování trendů a vývoje trhu. Snažíme se neustále zákazníkům nabízet přitažlivé novinky a připravujeme speciální projekty na podporu prodeje.

Součástí jednoho takového projektu bylo i spuštění vůbec první aplikace v češtině pro mobilní telefony, která ukazuje, jak skloubit vína s pokrmy. Co vás k tomu vedlo?

Naším cílem je především přesvědčit zákazníky o tom, že i v hypermarketu se dá nakoupit kvalitní víno.  Snoubení vína s pokrmy je v dnešní době navíc hodně populární mezi náročnějšími spotřebiteli. Právě pro ně jsme se společně s CCV Informační systémy a Vinařským institutem rozhodli připravit něco vyjímečného, čím bychom naši nabídku odlišili. Vína do aplikace byla pečlivě vybírána, na snoubení spolupracujeme i s Ivo Dvořákem, viceprezidentem Asociace sommeliérů ČR. Podle dobrých zákaznických ohlasů můžeme říct, že tento způsob podpory prodeje vybraných zahraničních a tuzemských jakostních vín s přívlastkem je pro jejich konzumenty více než užitečný.

Není to poněkud nezvyklé, studovat vlastnosti vína na obrazovce počítače?

Z konzervativního pohledu zcela jistě ano, ale musíme si uvědomit, kolik času dnes tráví lidé se svými mobilními zařízeními a jak se stávají plnohodnotnou součástí jejich života. A zde mám na mysli zejména bonitní zákazníky, kteří jsou hlavní cílovou skupinou pro nabídku vybraných jakostních vín. Navíc je tato jednoduchá interaktivní multimediální aplikace pro ně k dispozici okamžitě, kdykoliv ji zrovna potřebují, a to ve své aktuální podobě. Těžko po zaneprázdněném manažerovi chtít, aby neustále studoval nabídku a vlastnosti vín na trhu, či s sebou vláčel nějakého tištěného průvodce. A přitom i on má jistě právo na správný výběr toho nejvhodnějšího vína pro danou příležitost.

Co konkrétního se mohou uživatelé díky Globus Sommelieru dozvědět?

Globus Sommelier se stala vůbec první aplikací v češtině, která ukazuje uživatelům chytrých telefonů, jak chuťově snoubit konkrétní vybraná vína s vhodnými pokrmy. Vína též hodnotí a vyzkoušená doporučení pokrmů uvádí včetně seznamu surovin. Pro nekuchaře navrhuje také správný druh sýra. Od letošního podzimu nabízí aplikace nově desítky pečlivě vybraných sýrů, včetně jejich fotografií, které mohou zákazníci rovnou k vínu zakoupit. Nabízí ale také návod na správný servis vína včetně výběru skla, dekantace, teploty či archivace.

Kterých vín se to aktuálně týká?

Nabídku vín aktuálně tvoří 130 vín. Jsou mezi nimi vybraná vína z Moravy a Čech zatříděná jako jakostní a jakostní s přívlastkem od předních tuzemských značek jako například Habánské sklepy, Chateau Lednice, Sovín, Spielberg, Šlechtitelská stanice vinařská, Templářské sklepy Čejkovice, Vinium Velké Pavlovice, Vinné sklepy Valtice, Víno Mikulov, Vinselekt Michlovský, Zámecké vinařství Bzenec nebo Znovín Znojmo. Ze zahraniční produkce potěší zákazníky nabídka vín z Austrálie, Argentiny, Chile, Francie, Itálie, Německa, Rakouska, Španělska nebo Nového Zélandu.

Jak si mohou zákazníci aplikaci stáhnout a pro jaké mobilní telefony je určena?

Při samotném nákupu v prodejně si zákazníci mohou aplikaci jednoduše načíst informace o každém z vybraných vín prostřednictvím QR kódu umístěného přímo u vín na regálech. Kromě toho je verze pro Android ke stažení zdarma na Google play, stejně tak verze pro iPhone na AppStore. Nově je pak aplikace k dispozici i pro platformy Windows Phone a Windows 8. To představuje pokrytí až 94 % chytrých telefonů.

Jak byla aplikace přijata ze strany zákazníků?

K dnešnímu dni se počet stažených aplikací pohybuje přes deset tisíc. To je dle mého názoru, a vzhledem k tomu, že se jedná o aplikaci privátní značky, hezký úspěch. Máme četné pozitivní ohlasy ze strany samotných uživatelů a také výborné recenze ze strany odborných novinářů.

Proč jste se rozhodli právě pro QR kódy?

Hlavním důvodem bylo, že jsou jednoduché. Zvažovali jsme, zda by bylo vhodnější využít v identifikaci zboží zavedeného standardu čárového kódu, který je přímo na láhvi, známého jako EAN, a který nese zakódované globální identifikační číslo zboží. To bylo ostatně navrhováno i ze strany dodavatele aplikace, CCV Informační systémy. Nicméně standardní čárové kódy zboží jsou dnes běžně využívány zejména jako logistická informace a jejich využití pro identifikaci směrem ke spotřebiteli bychom volili až tehdy, pokud by se aplikace vztahovala na veškeré prodávané zboží v obchodě.

Pojďme se od technologií vrátit zpět k samotným vínům. Kde jste si naposledy pochutnala na něčem výjimečném?

Vzhledem k mému povolání mám každou chvíli možnost ochutnat velmi dobrá vína. Soustu zajímavých vín jsem letos ochutnala na veletrhu Vinexpo v Bordeaux, ale pokud mám zmínit konkrétní víno, které mě v poslední době zaujalo, tak je to určitě Champagne Legras, Blanc de Blanc ročník 1996.

Měla byste závěrem pro naše čtenáře nějaké další tipy?

cyber23

To své oblíbené víno si každý musí, například díky naší aplikaci, nalézt sám. Mezi favority určitě budou patřit moravská přívlastková vína. Ze zahraničních pak ráda doporučím třeba sauvignon z Nového Zélandu. Velmi si vážím, že naše nabídka slavila v červnu úspěch na mezinárodní soutěže vín Sauvignon forum & Czech International Wine Competition 2013, kde prvenství získal právě Globus. Odborná porota udělila hned dvěma vínům z vinotéky Globus nejvyšší ocenění. To nejvyšší získalo naše novozélandské víno Awatare Sauvignon blanc z vinařství Astrolabe, které bylo oceněno jako nejlepší víno v kategorii bílých vín a zároveň získalo nejvyšší možné ocenění jako absolutní šampion celé výstavy. Pokud hledáte zajímavou kombinaci, pak určitě zkuste Chablis a ústřice.