Hlavní navigace

Kdo bude mít největší datacentrum na světě?

20. 10. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: © Nmedia - Fotolia.com
Pokud jste hádali Google nebo Microsoft, tak jste vedle jak ta jedle.

Největší datacentrum bude mít americký Národní bezpečnostní úřad (NSA) a staví jej v Utahu. U zařízení tohoto typu je obtížné určit parametr, podle kterého mohou vzájemně porovnat - a u toho utažského je navíc řada údajů tajná. Pokud za bernou minci vezmeme spotřebu elektrické energie, tak nové datacentrum NSA s elektrickým příkonem 65 MW bude patřit ke špičce. Velké společnosti jako Google, Microsoft nebo Amazon a také vládní agentury staví další a další datová centra se stále většími nároky na prostor a hlavně na spotřebu elektrické energie.

Srovnejme to s jinými špičkovými výpočetními zařízeními:

  • Nejvýkonnější výpočetní centrum Tianhe-2 v Číně, které provozuje čínská Národní univerzita obrany, má 3,12 milionu procesorových jader. Jeho energetická spotřeba je okolo 18 MW, tedy necelých 30% toho, co je plánováno pro utažské centrum NSA. Ostatní superpočítačová centra vystačí s příkonem 10 až 25 MW.
  • Největším (veřejně známým) počítačem v USA je Titan, superpočítač typu Cray, který pracuje v Tenessee v Národní laboratoři Oak Ridge. Má 18688 16jádrových procesorů AMD Opteron a stejný počet grafických procesorů nVidia Kepler K20. Jeho spotřeba je „jen“ 8,2 MW.
  • Výpočetní centrum Microsoftu otevřené v roce 2009 v Chicagu, které má rozlohu okolo 64.000 čtverečních metrů, potřebuje aktuálně 30 MW elektrické energie. Do budoucna se počítá i s jeho růstem, který by mohl energetickou náročnost zdvojnásobit, takže by mohl pětašedesátimegawattovému centru NSA začít šlapat na paty.

Základní kámen nového centra byl položen v roce 2011 a bude mit 90.000 čtverečních metrů podlahové plochy. Z toho podle prohlášení NSA bude asi 10% bude obsahovat technologie, patřící do kategorie „mission critical“.

Je těžké si vůbec představit rozsah celého díla, které i ve vládních materiálech je označováno jako komplexní. Jen pokud se týče zálohy napájení, je v objektu 60 dieselových agregátů, každý o výkonu 3 MW. A to je už položka projektu, o kterou se zajímají i ochránci životního prostředí. Cena díla by měla být okolo 1,5 miliardy USD.

Nároky na elektrickou energii ovšem nejsou jediné problémy, kterým stavba nového centra poblíž Salt Lake City čelí. Celá stavba pokračuje příliš hekticky. Proto dochází k řadě stavebních a konstrukčních pochybení, které hrozí pozdržením termínu dokončení stavby a zahájení provozu. Problémy jsou i právě se zajištěním elektrického napájení, časté jsou případy nefunkčních konektorů nebo naopak zkraty obloukovým výbojem. NSA ale popírá, že by došlo k poškození nějaké části technologického zařízení právě z důvodu elektrických závad.

Již blízké budoucnosti by ale Utah mohl o své prvenství ale přijít. V Číně totiž již existují plány vybudovat datová centra s elektrickým příkonem 100 MW. Tvrdí to alespoň Steve Conway, analytik agentury IDC, který se specializuje na supercomputing.

Zdroj: IDG News Service

G+