Hlavní navigace

Jsou Windows 7 Starter odsouzené k nezdaru?

30. 4. 2009
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Microsoft chystá speciálně pro netbooky Windows 7 Starter, jejímž hlavním omezením je možnost spustit najednou jen tři programy. To by se jí mohlo stát osudným.

Jak jsme nedávno psali, Microsoft má v plánu nabídnout speciální verzi Windows 7 „Starter“ pro netbooky a slabší notebooky. Bude mít méně hardwarově náročné grafické rozhraní (=ochuzené) a podle současných informací umožní spustit jen tři programy najednou.

Touto edicí chce Microsoft nabídnout hardwarově relativně nenáročný operační systém, aby se na trhu s notebooky neopakovala situace s Windows Vista, které jsou na netboocích a spoustě notebooků příliš pomalé, takže zákazníci dávají přednost Windows XP či jiným operačním systémům.

Microsoftu se tentokrát musí prosadit Windows 7 i na trhu netbooků, protože konkurence mu šlape na paty, zejména Linux si znovu získává popularitu mezi běžnými uživateli, protože jeho různé distribuce se dají snadno přizpůsobit, aby vyhovovaly nižšímu výkonu většiny malých notebooků. Přitom trh s netbooky patří mezi nejrychleji rostoucí IT odvětví - analytická společnost Garner předpokládá, že se jich letos prodá o 81 procent více proti loňsku (k tomuto růstu by měla silně přispět Evropa).

Lidé z Redmondu upínají svoje naděje k Windows 7 a obecně se jim zatím vytvářet příznivou atmosféru očekávání. Slabým místem je ovšem právě Start edice, není vůbec jisté, jak na ní budou lidé reagovat, jde zejména o omezení tří paralelně spuštěných aplikací. Co to vlastně znamená? Že vedle antivirového programu a webového prohlížeče si spustíte jen jeden další program? Například správce souborů nebo textový procesor? To by mohlo řadu lidí utvrdit v tom, aby si raději ponechali starší Windows XP Home, které jsou dnes standardní výbavou většiny prodávaných netbooků. U nich totiž není žádné takové omezení, tam uživatelé při multitaskingu narážejí jen na výkonové možnosti počítače.

Pokud by se Windows 7 Starter dostalo zvláště negativního úvodního přijetí spojeného například také s přílišnými hardwarovými nároky (i přes „osekání“), mohl by to být další vítr do plachet Linuxu a jeho speciálním netbookovým distribucím. Ty v zásadě nabízejí to, co se od netbooku očekává - internet, e-mail, psaní dokumentů, pouštění prezentací, prohlížení obrázků a videí.

Cloud23

Linux ovšem není jedinou konkurencí Windows, zprávy hovoří o tom, že Google chce upravit Android, operační systém pro chytré mobilní telefony, i pro netbooky. To by vzhledem k současnému výkonu smartphonů, jejich rozlišení i obvykle využívaným aplikacím nemusel být významný problém. Android má tu výhodu, že z přístrojů méně výkonných by přecházel na silnější, takže by měl poskytovat lepší výkon než Windows, u kterých jde o postup opačným směrem.

Microsoft byl často kritizován, že Windows Vista jsou nabízeny v příliš mnoha verzích, ono i dělení Windows XP na Home a Professional bylo dost umělé a ve skutečnosti mezi nimi není výraznějšího rozdílu. Co Windows 7 potřebují není osekaná verze „Starter“ umožňující spustit jen tři programy, ale snadno přizpůsobitelná verze pro desktopy, notebooky i netbooky, u které si uživatelé vyberou, které funkce a aplikace chtějí mít zapnuté, aby to co nejlépe vyhovovalo jejich nárokům i možnostem počítače.