Hlavní navigace

Jen třetina evropských firem se připravuje na digitalizaci

12. 2. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: archiv redakce
Tři čtvrtiny pracovních sil v Evropě budou do roku 2018 využívat mobilní technologie. Podstatnou roli budou hrát chytré multifunkční tiskárny, které se stanou důležitým bodem při pořizování digitálních dokumentů.

Jak zjistila nová zpráva společnosti IDC, vytvořená z iniciativy společnosti Oki Europe, jen třetina evropských společností se připravuje na aktivnější využití digitálních technologií, kde klíčovou roli hrají chytré multifunkční tiskárny. Koncept BYOD a vzrůstající využívání mobilních zařízení přitom vyžadují změnu strategie nakládání s dokumenty.

Vzrůstající mobilita a koncept BYOD

V roce 2013 studie IDC zjistila, že třetina evropských společností umožňovala svým zaměstnancům používat jejich vlastní chytré telefony, notebooky a tablety. V roce 2018 bude podle analytiků IDC v Evropě až 75 % pracovních sil využívat mobilní technologie, které budou vyžadovat možnost rychlého a bezpečného přístupu a zpracování informací, aby mohly udržet a dále zvyšovat svou produktivitu. V rámci toho musí chytré multifunkční tiskárny poskytovat možnost digitalizace dokumentů a zároveň chránit citlivá firemní data tím, že umožní bezpečný tisk z mobilních zařízení, jako jsou tablety a chytré telefony.

Přitom musí mít organizace kontrolu nad tím, jak lidé pracují ze svých vlastních i služebních mobilních zařízení. Musí chránit duševní vlastnictví společnosti a zároveň umožňovat zaměstnancům přístup, aby mohli zachovávat efektivní pracovní postupy prostřednictvím mobilních tiskových aplikací a bezpečného přístupu k datům. Chytré multifunkční tiskárny se mění v nástroj digitální transformace. Mohou podpořit růst tím, že poskytují nákladově a časově úsporná řešení pracovních postupů a zároveň umožňují mobilitu.

Zvyšuje se význam digitalizace dokumentů

V současnosti využívá většina společností při svém každodenním fungování i nadále kombinaci papírových a digitálních dokumentů. Třetina podniků se ale v budoucnosti chystá na aktivnější využití digitálních technologií. Firmy chtějí digitalizovat dokumenty a omezit jejich fyzické skladování v nákladných kancelářských prostorech či mimo pracoviště. V tomto ohledu je jednou z klíčových výhod automatizace firemních procesů schopnost archivovat dokumenty na jednom místě. Pokud mají uživatelé přístup ke skenerům (součást chytrých multifunkčních tiskáren), mohou digitalizovat informace tak, aby v nich bylo možno vyhledávat a skenovat přímo do určeného umístění, čímž eliminují tzv. papírovou stopu a začnou postupně vytvářet digitální stopu.

Podle společnosti IDC mezi klíčové prvky, které chytré multifunkční tiskárny mohou poskytnout firmám s potřebou digitalizace dokumentů, patří schopnost skenovat přímo do e-mailu či do konkrétní složky, která se může nacházet na síti nebo v cloudu, a tam dokumenty dále využívat či archivovat. To splňuje potřeby 66 % evropských společností, které říkají, že jednou z klíčových výhod automatizace firemních procesů je archivace dokumentů na jednom místě.

„Podnikový tisk bude nadále zaznamenávat přechod k tiskovým službám a bude v přibývající míře ovlivněn narůstajícím významem digitálního obsahu. To se promítne v klesajícím počtu vytištěných stran, ale také v požadavcích na technické vybavení tiskárny. Ta by kromě tisku měla sloužit i k vytvoření digitálního obsahu a pro práci s ním. I z tohoto důvodu budou multifunkce nadále získávat převahu nad jednoúčelovými tiskárnámi,“ řekla nám pro únorové vydání časopisu CIO Business World, jehož specializovaná redakční příloha bude věnována tisku a elektronickým dokumentům, Zuzana Babická, analytička IDC CEMA.