Hlavní navigace

Jaké budou největší mobilní hrozby roku 2013? (2.)

3. 1. 2013
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: © fabioberti.it - Fotolia.com
Bezpečnostní expert z mymobilesecurity.com hodnotí uplynulý rok a předpovídá ohrožení, kterým budou pravděpodobně čelit uživatelé smartphonů a tabletů v roce 2013.

Předchozí díl

Mobilní hrozby roku 2013: Mobilní peněženka

Mobilní peněženka (platby za zboží a služby pomocí smartphonu) je zcela nová technologie, která se v následujících letech hodně rozšíří. Ve skutečnosti všude vidíme revoluci tohoto typu spotřebitelské technologie pro smartphony.

Starbucks zaznamenal 42 milionů mobilních nákupů v pouhých 15 měsících - jeho aplikace pro iPhone a Android byla spuštěna teprve v lednu 2011. Spoustě zákazníků se zamlouvá schopnost platit za kávu jednoduchým naskenováním čárového kódu. Apple si běžně u Starbucks bere 30procentní poplatek a pro obě společnosti jde o výnosný byznys.

Mobilní peněženka je hitem, a to je také důvod, proč Google označil spuštění své verze této technologie – Google Wallet – za nejvyšší prioritu. Takový typ zjednodušení je pro běžnou populaci často vítaný, nicméně nevyhnutelně vede ke znepokojením ohledně bezpečnosti a další příležitosti pro hackery a škůdce, zejména dokud je tato technologie stále v plenkách a průměrný spotřebitel příliš nerozumí jejímu fungování.

Mobilní hrozby roku 2013: falešné a ukradené bezdrátové sítě

Všechny statistiky z roku 2012 ukazují, že malware je na mobilních telefonech na vzestupu, v operačních systémech stále existují vážné bezpečnostní díry a hackeři neustále nalézají nové způsoby, jak podvést uživatele.

V roce 2013 budeme svědky stále více případů falešných sítí, které vypadají jako veřejné Wi-Fi sítě, jež můžete najít v restauracích, kavárnách a na letištích. Imitací a/nebo „unesením“ veřejného hotspotu může hacker za falešnou sítí získat přístup k heslům a uživatelským jménům od služeb, ke kterým se běžně přihlašujete. S tímto se mohou setkat uživatelé jak Androidu, tak Apple.

Na zatím poslední konferenci Black Hat, která proběhla v červenci v Las Vegas, ukázal hacker Charlie Miller nově objevené zranitelnosti ve funkcích NFC (near-field communication – komunikace blízkého pole) na zařízeních Samsungu a Nokie. NFC je bezdrátová technologie s krátkým dosahem, která bude brzy součástí všech nejprodávanějších smartphonů. Je určena k tomu, aby uživatelé mohli přenášet obsah na blízko umístěná zařízení a používat telefon jako mobilní peněženku, ale může také zajímat hackery kvůli tomu, že je jako blikající neonová reklama poukazující na fakt, že vaše zařízení disponuje touto schopností.

Mobilní hrozby roku 2013: Infikované „push reklamy“

V roce 2013 bude také více infikované „push reklamy“ (reklamy v notifikační liště), která je schopna ukrást kontakty uživatele, nainstalovat virus a nakonec třeba i vyrabovat uživatelský účet.

Jednou z nejznámějších a nejrozšířenějších falešných push reklam v roce 2012 byla aktualizace aplikace Super Battery Charger, která měla zvýšit výdrž baterie zařízení, ale namísto toho telefony infikovala virem, který zasílal drahé prémiové SMS zprávy, jež tajně kradly uživatelům peníze.

Mobilní hrozby roku 2013: Tablety

Prodeje tabletů letos překonaly všechny rekordy. Jen ve druhém čtvtletí roku 2012 bylo podle společnosti ABI Research ve světě prodáno 25 milionů tabletů. Celkově se očekává, že bude do konce roku prodáno 120 milionů těchto zařízení. Spousta jejich uživatelů ale zapomíná na ochranu stejným způsobem, jakým chrání své telefony, a odborníkům dělá starosti zvyšující se používání tabletů ve firemní sféře.

top100

Tablety v konferenčních místnostech pomalu nahrazují notebooky, a to díky svým multimediálním schopnostem, vyšší výdrži baterie a mnohdy i výkonu. Staly se preferovanými nástroji pro zobrazování dem, prezentací a zpráv. Zaměstnanci používají pro přístup ke korporátním zdrojům svá osobní zařízení, případně zařízení vlastněná firmou, a mohou tak nevědomky otevřít firemní síť online zneužitím. Je tedy důležité zapojit nástroje k udržení podnikové tabletové populace a jejích aktivit pod kontrolou.

Mobilní hrozby roku 2013: Mobilní surfování na webu

Kyberzločinci budou v roce 2013 pokračovat v nalézání cest k manipulaci výsledků vyhledávačů, aby mohli ovládnout to, jaké informace a jak budou podány internetovému uživateli v průběhu hledání. Jsme přesvědčeni, že se tento typ „otrávení vyhledávací historie“ přesune v roce 2013 z desktopů na mobilní zařízení.