Hlavní navigace

Jak zabránit instalaci květnové aktualizace Windows 10 (1903) (2)

4. 6. 2019
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: © imageegami - Fotolia.com
Windows 10 May 2019 Update (1903) je za dveřmi, a je tak nejvyšší čas si připomenout, že jako uživatel máte možnost téhle verzi systému zabránit v instalaci a tu provést až poté, co budete připraveni. Navzdory snahám o nucené aktualizace ze strany Microsoftu v poslední době.

Předchozí díl

Učebnicový přístup (pro Windows 10 Pro, Enterprise a Education)

Pokud používáte Windows 10 Pro, Enterprise nebo Education, existuje oficiální způsob, jak „feature updaty“ (což je oficiální název pro aktualizaci na novou verzi) ve Windows 10 vypnout:

1.  krok: Klikněte na Start > Nastavení > Aktualizace a zabezpečení.

Zde uvidíte tabulku Pokročilé možnosti. Ta je ve verzích 1803 a 1809 shodná a není problém se v ní orientovat.

2. krok: Nastavte připravenost na „půlroční kanál“ (Semi-Annual Channel).

Microsoft terminologii aktualizací Windows 10 změnil již tolikrát, že je těžké sledovat jednotlivé položky nastavení, to, co znamenaly, i to co znamenají nyní. V této souvislosti „Semi-Annual Channel“ znamená „počkat prvních 60 dní po vydání nové verze před započetím odkladu“ (viz vysvětlení v 3. kroku) – nic více, nic méně.

Microsoft se snaží argumentovat, že čekání na „Semi-Annual Channel“ je ve své podstatě ekvivalentní k čekání po dobu 60 dní po uvedení – to ovšem historicky zkrátka není pravda – časové „skluzy“ pro CBB a SAC se pohybovaly mezi 45 a 150 dny – jenže Microsoft evidentně fakta příliš nezajímají.

3. krok: Nastavte odklad pro Feature Update na 365 dní.

Toto nastavení Microsoftu teoreticky řekne, že jestliže chcete čekat na další verzi Windows, v tomto případě 1903, po dobu 60 dní „Semi-Annual Channel“) a poté chcete čekat dalších 365 dní.

Toto nastavení je shodné pro Windows 10 1803 i 1809.

A když už jste tady, měli byste Microsoftu říct i to, aby před instalací kumulativních aktualizací („quality updates“) počkal po dobu 30 dní.

Z tohoto nastavení se dostanete kliknutím na křížek. Tlačítko „Uložit“ zde nehledejte.

Pokračování