Hlavní navigace

Jak vytěžit více z cloudu

20. 6. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: © ra2 studio - Fotolia.com
Průzkumy společnosti Forrester ukazují, že mnoho manažerů vítá cloudové služby (především SaaS), ale oproti vlastnímu IT servisu je vnímá spíše jako podřadné. Tento pohled bohužel není vždy správný.

Podniky mající nejvíce zkušeností s cloudovými službami prohlašují, že cloud může poskytnout lepší zabezpečení a vyšší výkon a efektivitu než tradiční IT. Ale pouze tehdy, pokud si společnost uvědomí, že mají přímou zodpovědnost za správné nastavení služeb. Skutečná starost při využívání cloud computingu nespočívá ve službách, které nabízí, ale v nedostatku komunikace mezi firmou a IT. Cloudové služby neohrožují roli firemního IT, pouze ji mění.

Proto, aby CIO vytěžil z cloudu co nejvíce, by měl dělat následující:

Poskytněte svým zaměstnancům přímou zkušenost

Nenechte se poučovat o výpadcích cloudu od lidí, kteří nemají se službou přímou zkušenost. Nechte své lidi experimentovat s veřejnými cloudovými platformami a učte se tak přímo z první ruky, které povinnosti musí nebo nemusí zastat a s jakými komplikacemi se mohou setkat. „Mnoho našich utkvělých představ o cloudu nás dostávalo do problémů,“ říká jeden z vývojářů cloudových aplikací. „Ale bez těchto přímých zkušeností bychom zřejmě neměli na trhu vedoucí pozici, kterou teď máme.“

Neschovávejte se za regulace a bezpečnostní požadavky

Běžná výmluva od klientů Forrester ohledně přijetí cloudu je, že podnikají ve vysoce regulovaném odvětví a nemohli by tedy vyhovět všem souvisejícím požadavkům. Ve vaší firmě se ale využívá mnoho aplikací, které nepracují s daty podléhajícími regulacím, zkuste tedy cloud computing na nich. Budete tak mít mnoho prostoru pro testování, poznáte všechna bezpečnostní rizika a po čase budete schopni zavést cloud i pro ostatní aplikace.

Neposuzujte přínosy cloudu pouze z ekonomického hlediska

Ne vždy vás podnik obchází jen kvůli názoru, že byste nemohli poskytnout vše dostatečně levně. Často je to proto, že cloud může opravdu poskytnout něco, co by jinak nebylo možné. V některých případech můžete porazit cloud z hlediska nákladů, ale samotná služba může přinést jiná zásadní vylepšení. Naše průzkumy ukazují, že hlavním důvodem, proč firmy zavádějí cloud, je vyšší agilita.

Vytvořte si svůj vlastní cloud

Cloudové služby jsou vysoce automatizovaná, sdílená řešení, která dávají autonomní přístup a kontrolu pověřeným vedoucím pracovníkům. Není to právě to, co sami chcete poskytnout? Nemůžete se ale pustit do práce bez toho, abyste znali všechny potřebné fundamenty. Pokud nedůvěřujete poskytovatelům nabízejícím hostované cloudové služby, učte se od firem, které již vytvořily soukromé cloudy. Můžete pak uvažovat o možnosti tvorby vlastní cloudové platformy, která by mohla být implementována přímo ve vaší firmě.

Nenechte se zmást

Ohledně cloud computingu existuje stále ještě více otázek než odpovědí a mnoho firem zavádějících řešení, jako je virtualizace, outsourcing aplikací nebo tradiční hosting, si vše výše uvedené pletou právě s cloudem. Pokud tyto služby neposkytují vlastní servis, vysokou úroveň automatizace, úspory z rozsahu a samotnou ekonomiku cloudu, nepřináší opravdové „cloudové výhody“. Aby se jednalo skutečně o cloud computing, musí mít poskytovatel standardizované služby, které dodává každému zákazníkovi stejným způsobem.