Hlavní navigace

Jak si nenechat zdražit elektřinu o desetitisíce

3. 2. 2023
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock.com
V roce 2023 platí zastropování cen elektřiny, takže nikdo nebude platit více, než jsou maximální ceny. Podle čeho si tedy nyní vybírat dodavatele elektřiny? Radíme vám nad jeho výběrem dobře přemýšlet, abyste za rok nemuseli čelit velmi nepříjemnému zdražení o desetitisíce korun. Protože i to se může stát.

Maximální ceny v roce 2023

Cena elektřiny v roce 2022 vyrostla několikanásobně, podle srovnání cen elektřiny můžeme vidět nárůst ceny až o stovky procent. Domácnosti, i firmy se začaly dostávat do velkých problémů, a tak vláda uplatnila na energie cenový strop. Pro elektřinu činí tento strop 6050 korun za megawatthodinu elektřiny. Jde o tzv. silovou, nebo obchodní cenu elektřiny. K té je třeba ještě připočítat cenu za distribuci, rezervovaný příkon a další poplatky. Proto je výsledná cena u každého jiná, neměla by však činit více než 9 korun za kilowatthodinu elektřiny včetně všech poplatků. Skutečná cena, z kterou dodavatelé nabízejí elektřinu zákazníkům, je mnohem vyšší, až o polovinu. To samozřejmě nyní zákazníky zajímat nemusí, protože dodavateli bude rozdíl mezi skutečnou cenou a zastropováním kompenzovat stát. Jde ale pouze o rok 2023.

Vývoj ceny elektřiny nejistý

To, zda bude zastropování pokračovat i v roce 2024, není známo. Vše závisí na konkrétní situaci a vývoji velkoobchodní ceny elektřiny. Velkoobchodní cena elektřiny měla svůj vrchol v srpnu 2022, tehdy se prodávala za 1000 EUR. Od té doby zamířila její cena podstatně níže, nyní se dokonce nachází pod cenovým stropem, který nastavila česká vláda. Důvodem je osvobození od energetické závislosti na Rusku, dále to, že jaderné elektrárny ve Francii běží naplno a elektřiny tedy není nedostatek. Pozitivně zapůsobily také snahy evropských vlád o řešení energetické krize. Jde o trend, který se ještě může kdykoliv změnit. Předpokládá se ale, že cena elektřiny bude klesat, ačkoliv ne na hodnoty před rokem 2021. S velkou pravděpodobností bude zastropování cen elektřiny v roce 2024 ukončeno a každý bude muset „spoléhat“ na tržní ceny.

MM_AI

Smysl mají úvazky na dobu neurčitou

Elektřinu je možné si sjednávat na dobu určitou, kdy máte jistotu cen, nebo neurčitou, kdy se cena může měnit, ale smlouvu můžete kdykoliv vypovědět. Co by se stalo, pokud byste si nyní sjednali fixované ceny a zastropování by příští rok již neplatilo? Vzhledem k tomu, že ceny elektřiny na trhu jsou běžně vyšší než cenový strop, museli byste hradit vysoké ceny, i když by se cena na trhu pohybovala úplně jinde. Právě z toho důvodu je v současné době rozumné sjednávat si elektřinu jen s úvazkem na dobu neurčitou. Tuto smlouvu lze vypovědět s tříměsíční lhůtou.

Pozor na konci roku 2023

Cenu elektřiny je třeba sledovat i v době zastropování. Pokud by zákazník na konci roku 2023 zaspal a nezměnil by včas úvazek podle aktuální situace, mohl by se dostat do problémů a musel by by několik měsíců hradit vysoké, skutečné ceny bez zastropování. Proto je jistě výhodné mít právě nyní důvěryhodného partnera, který včas upozorní na to, že je možné získat výhodnější úvazek. Kalkulator.cz nabízí dlouhodobé sledování ceny elektřiny. Díky unikátní funkci Hlídací vlk vám cenu elektřiny pohlídáme, včas upozorníme na možnou změnu a nabídneme to nejvýhodnější řešení. I v roce 2023, kdy jsou stanovené maximální ceny, doporučujeme nic nepodcenit a včas se připravit.

Byl pro vás článek přínosný?