Hlavní navigace

Jak na komplexnost v datových centrech

15. 6. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: © Scanrail - Fotolia.com
Míra složitosti správy datových center narůstá, což má za následek zvyšování nákladů, upadající agilitu a výpadky. V předchozích pěti letech byla akceptovatelnou léčbou virtualizace, nicméně i ta skrývá celou řadu úskalí. Abyste z virtualizace získali co nejvíce, řiďte se následujícími radami.

V předchozích pěti letech byla ve snaze o snížení komplexnosti a zvýšení efektivity datových center akceptovatelnou léčbou jejich virtualizace. Některé projekty tohoto typu však pouze přesunuly komplikace ve správě datových center jinam, namísto toho, aby je eliminovaly.

„Spousta lidí věří, že virtualizace je penicilinem datových center. Ve skutečnosti je ale patrné, že přestože podniky do virtualizace masivně investují, nevidí vždy všechny její důsledky,“ říká Danny Milrad, ředitel produktového marketingu společnosti Symantec, která nedávno zveřejnila výsledky svého výzkumu Stav datových center v roce 2012. Symantec kontaktoval 2 453 IT profesionálů z 32 zemí. „Jednou z výhod virtualizace je rychlé nasazení aplikace, ovšem již nikdo nepřemýšlí nad tím, jak velká může být nakonec její stopa.“

Složitost datových center mají na svědomí aplikace důležité pro byznys

Zvyšující se počet aplikací důležitých pro byznys je primárním důvodem komplikovanosti správy datových center: jako hlavní důvod to uvedlo 65 % respondentů v citované studii. „Ukažte mi aplikaci, která dnes není pro byznys důležitou,“ provokuje Milrad. „Potom musíte vše replikovat, a obsazenost vašeho úložiště se rychle zvyšuje. Všechny tyto nové aplikace, které se objevují on-line, jsou virtualizovány, a vy najednou obhospodařujete mnohem více dat, než jste kdy očekávali.“

Ve chvíli, kdy se to stane, dochází ke konfrontaci s realitou, jež se podobá nárazu do zdi. „V době, kdy organizace stále více virtualizují, rostou náklady na úložiště, licence a vše, co s tím souvisí. A to mnohem rychleji, než bylo naplánováno,“ říká. „Úložiště je sice relativně levné, ale stále velmi drahé, jestliže jich musíte koupit desetkrát tolik, než jste mysleli.“

Zahlcení je hlavním důvodem výpadků datových center

Průzkum zjistil, že běžná organizace zažila v posledních dvanácti měsících 16 výpadků datových center. V průměru byl jeden z těchto výpadků způsoben přírodní katastrofou, čtyři lidskou chybou a 11 jich vyvolala systémová chyba vycházející z vysoké míry složitosti při správě datacentra. „Tím neříkáme, že je virtualizace špatná,“ poznamenává Milrad, „ale znamená to, že IT musí věnovat pozornost potenciálním vedlejším efektům a připravit se na ně.“

Cloud23

Nejlepší praktiky pro zmínění složitosti datových center

Trevor Daughney, ředitel produktového marketingu ve společnosti Symantec, doporučuje zvážení následujících praktik napomáhajících snížení složitosti datových center:

  • Zjistěte, jakými IT aktivy disponujete, kdo je spotřebovává a jak. To vám pomůže snížit náklady a rizika. Organizace již nenakoupí servery a úložiště, které nepotřebuje, jednotlivé týmy mohou nést zodpovědnost za to, co používají, a společnost si může být jista tím, že jí nedochází kapacita.
  • Podívejte se za platformy. Porozumějte byznys službám, které poskytuje IT, a všemu, co s nimi souvisí, abyste docílili snížení četnosti výpadků a případů nedorozumění.
  • Snižte množství zálohovacích aplikací tak, aby odpovídalo ujednání o úrovni poskytovaných služeb a snižovalo kapitálové a operační výdaje a náklady na školení.
  • Nasaďte v rámci organizace plošnou deduplikaci, což pomůže zmírnit explozi dat a snížit rostoucí náklady spojené se zálohováním dat.