Hlavní navigace

Jak bude vypadat mobilní síť 5G?

12. 9. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: © Fudzo - Fotolia.com
Budoucnost mobilní komunikace v roce 2020 plánuje sdružení METIS, jedním z důležitých článků je síť připravovaného standardu 5G.

Konsorcium METIS (Mobile and wireless communications Enablers for the Twenty-twenty Information Society) bylo založeno v minulém roce a jeho hlavním úkolem je výzkum v oblasti mobilních sítí 5. generace (5G). METIS zahrnuje telekomunikační operátory a výrobce zařízení, automobilový průmysl i akademické výzkumné instituce (Česko zde přímého zástupce nemá).

Nyní i plán vytvoření mobilních sítí další generace podpořila i Evropská unie, která vyhlásila výzkumné granty v hodnotě 50 milionů Euro právě na podporu vývoje technologií pro 5G. Podpora EU projektu rychlejších sítí odpovídá i situace v rozšíření chytrých telefonů. Zatímco v roce 2012 je mělo 1,2 miliardy uživatelů, pro rok 2018 se jejich počet odhaduje na 4,5 miliardy, to odpovídá tempu zdvojnásobení každé tři roky.

Smartphony navíc generují mohem vyšší poždavky na přenosovou kapacitu. Zatímco tempo nárůstu chytrých telefonů odpovídá přibližně zdvojnásobení každé tři roky, datové přenosy již vzrostly na dvojnásobek za jediný rok (leden 2013 oproti stejnému měsíci roku 2012). Nároky na přenost dat v roce 2018 budou 18násobkem toho, co jsme v mobilních komunikacích potřebovali v roce 2012. Je tedy zjevné, že se přenosové kapacity stávajících sítí mohou snadno vyčerpat.

Jaké jsou tedy předpokládáné požadavky na nové sítě?

  • V městském prostředí 10 - 100x rychlejší datové spojení, tedy někde mezi 1 a 10 Gbps.
  • 1000x větší objemy datových přenosů - předpoklad je někde okolo 500 GB na uživatele za měsíc.
  • 10 - 100x větší počet současně připojených zařízení.
  • 10násobná výdrž baterie.
  • Podpora superrychlých aplikací s krátkou dobou odezvy (tactile internet) a s nízkou latencí (okolo 5ms!).
  • Největší výzvou je to, že všechny předchozí požadavky bys se měly splnit při stejné finanční a energetické náročnosti, jako mají dosavadní systémy.

Doufejme, že u sítí další generace se při hodnocení mobility bude zohledňovat také faktor pokrytí území a ne jen pokrytí počtu obyvatel. Vždyť u nás máme pokryto vysokorychlostním mobilním internetem sice 9x% obyvatel, ale ti mají své rychlé mobilní připojení jen tehdy, když jsou „doma“ - jakmile se stanou skutečně mobilními a vypadnou z města, o mnoho let budovaném připojení 3G si mohou v řadě případů stále nechat jen zdát.

G+