Hlavní navigace

Internet věcí: podceněná bezpečnost je téměř pravidlem

17. 2. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: © HaywireMedia - Fotolia.com
Dodavatelé zařízení pro tzv. internet věcí upřednostňují obchodní aspekty jako je uživatelská přívětivost a rychlost dodání na trh před bezpečností. Někteří velcí dodavatelé sice ve svých výrobcích bezpečnost zohledňují, ale podle přední světové analytické a poradenské společnosti Gartner jsou spíše v menšině. Dalším faktorem, který vstupuje do hry, je zabezpečení datových přenosů a cloudových a jiných služeb.

Dobrou zprávou je, že výrobci komponent pro zařízení určená k zapojení do internetu věcí (IoT) na bezpečnost dbají, jak dokládá například akvizice bezpečnostní firmy Offspark výrobcem procesorů ARM, který chce její šifrovací technologii TLS začlenit do svých produktů. Řada akvizic společností Intel v posledních letech má rovněž za cíl vytvořit základnu pro vývoj a zabezpečení aplikací pro IoT.

Špatnou zprávou naopak je skutečnost, že se bezpečnost jednotlivých součástí často nepromítá do konečných produktů z nich sestavených, protože výrobci zařízení na zabezpečení obecně dbají méně. Zákazníci proto musí pečlivě zvažovat, jaká IoT zařízení pořídit, aby se vyhnuli problémům, se kterými se v počátečních fázích rozvoje potýkaly i jiné technologie a architektury.

O důležitosti obecného zvýšení bezpečnosti IoT zařízení vypovídají výsledky průzkumu společnosti Gartner z minulého měsíce, podle nichž 63 % firem – především průmyslových výrobců a maloobchodníků – očekává, že internet věcí do pěti let zcela změní jejich podnikání, pomůže získat nové významné zdroje zisku, případně přinese zásadní úspory.

Podle jiné studie, kterou sponzorovala společnost HP, patří mezi 10 hlavní bezpečnostních problémů zařízení pro IoT mimo jiné nezabezpečené webové rozhraní, slabá autentifikace, omezené možnosti bezpečnostního nastavení, chyby v softwarovém vybavení, nezabezpečená cloudová a mobilní rozhraní a slabé nebo žádné zabezpečení při přenosu dat.

HP proto radí zákazníkům – podnikům i domácnostem – oddělit IoT zařízení od zbytku sítě, aby v případě narušení jejich bezpečnosti nedošlo k větším škodám. Dále doporučuje aktivovat bezpečnostní funkce, které v základním nastavení bývají vypnuté, například nucené použití silnějšího hesla, uzamčení účtu po určitém počtu neúspěšných pokusů o přihlášení a dvoufaktorovou autentifikaci.

Zdroj: IDG News Service

Čtěte také:
→ IDC: Rok 2015 bude znamenat digitální transformaci ekonomiky
Výdaje do ICT technologií letos vzrostou o 3,8 %. Klíčovým bude dynamičtější přechod na tzv. třetí platformu technologických inovací a růstu. Ta bude transformovat nejen odvětví ICT, ale i všechna ostatní průmyslová odvětví.
→ Co čeká IT v roce 2015
Bouřlivá proměna světa IT získá v roce 2015 novou dynamiku. Nové trendy se v této oblasti objevují nikoli po letech, ale po měsících. Rok 2015 tak bude podle studie Cisco Technology Radar patřit především zjednodušování síťové infrastruktury, analýze dat v reálném čase a Fog Computingu.

Zaujal vás tento článek?
Zaregistrujte se k odběru našeho e-mailového newsletteru. Každý týden tak pohodlně získáte přehled o důležitých událostech v IT branži.