Hlavní navigace

Internet Explorer překonal Chrome v antimalwarové bezpečnosti

16. 5. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: © alphaspirit - Fotolia.com
Týká se to sice jen jednoho, ale zato důležitého bezpečnostního segmentu. Nová technologie od Microsoftu překvapila.
Alexander Lichý 16. 5. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Internet Explorer není v podvědomí uživatelů zrovna vzorem pro bezpečnost. Stigma minulosti stále trvá. Nicméně Microsoft urazil především s poslední verzí svého prohlížeče značný kus dopředu. Podle poslední zprávy, kterou zveřejnila NSS Labs, je dokonce s přehledem vítězem v kategorii ochrany uživatele proti malwaru, který využívá metod sociálního inženýrství.

Standardní technologie, označovaná jako URL Protection, má u většiny prohlížečů účinnost záchytu okolo 10% - kromě Internet Exploreru 10, který dosahuje 83%. K tomu přibyla technologie Microsoftu sledování podezřelých aplikací (označovaná jako Application Reputation), která celkové skóre IE10 posunula nad 99%.

Na druhém místě se umístil Google Chrome 25/26, který má svou ochranu před stažením podezřelého kódu (označovanou jako Download Protection), která mu dává celkové skóre 83%. To je sice mnohem více než u ostatních konkurentů, nicméně Chrome, který se prezentuje jako nejbezpečnější prohlížeč, v této oblasti poněkud zaostal za nejnovějším browserem od Microsoftu.

Pořadí vítězů
(celkové skóre ochrany proti malwaru založeném na sociálním inženýrství):

  • Internet Explorer 10: 99,96%
  • Google Chrome 25/26: 83,16%
  • Safari 5: 10,15%
  • Firerfox 19: 9,92%
  • Opera 12: 1,87%

Testování probíhalo v období březen-duben 2013 a bylo použito 96 000 vzorků závadných stránek.

A hlavní poučení na závěr: jakkoli jsou bezpečnostní opatření na straně dodavatele softwaru sofistikovaná, stoprocentně se na ně spolehnout nelze. V případě malwaru využívajícího metod sociálního inženýrství je poučení uživatele stále na místě.

Podrobnou zprávu si můžete stáhnout z webu NSS Labs.

G +