Hlavní navigace

Intel se snaží zečtyřnásobit kapacitu SSD úložišť

24. 4. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: © fox17 - Fotolia.com
Společnost Intel usilovně pracuje na zvýšení kapacity SDD úložišť, které nebude na úkor velikosti ani ceny zařízení. Nová technologie spočívá ve zvýšení počtu bitů v jedné buňce – z dnešního jednoho či dvou na čtyři.
Agam Shah 24. 4. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Růst objemů dat všeho druhu, velikosti aplikací a nároků operačních systémů neustále zvyšuje poptávka po větších úložných kapacitách. Výrobci mobilních zařízení a osobních počítačů se snaží zvyšovat kapacitu flash disků založených na technologii NAND, které jsou rychlejší a úspornější než klasické rotační pevné disky, ale jejich kapacita dnes dosahuje maximálně okolo 4 TB.

Jednou z cest je zvýšit počet bitů na buňku – v současné době jsou nejvýše možné tři, avšak Intel pracuje na způsobu, jak vměstnat do jedné buňky čtyři. Nová technologie, kterou Intel nazývá QLC, by mohla zvýšit kapacitu SSD disků na více než 10 TB na standardních 2,5palcových discích. Zatím probíhá vývoj a Intel ještě nezveřejnil konkrétní datum uvedení nových disků na trh.

Schopnost natěsnat čtyři bity do jedné paměťové buňky úzce souvisí s využitím nejnovější výrobní technologie 3D NAND. Ta umožňuje zmenšit velikost čipů vrstvením paměťových buněk na sebe, takže lze na menší ploše dosáhnout větší kapacity.

Většina SSD pamětí má jeden nebo dva bity na buňku. Přidat třetí je značně náročné. A čtvrtý bit by podle některých odborníků mohl zvýšit chybovost SSD disků, protože s každým dalším bitem sílí interference, které znesnadňují čtení dat z buňky.

Dalším otázkou je ekonomičnost tohoto snažení, protože vyšší náklady na výrobu neumožní dosáhnout stejně nízké ceny na jednotku paměti jako u jednobitových a dvoubitových pamětí. Technologii flash navíc pravděpodobně v nejbližších deseti letech nahradí nové typy pamětí jako je,  magnetorezistivní RAM (MRAM), paměti založené na fázové změně (PCM) a rezistivní RAM (RRAM), které právě přichází na trh.