Hlavní navigace

Intel opouští modulární platformu Compute Card

29. 3. 2019
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Techspot.com
Modulární platformy znějí alespoň teoreticky jako skvělý nápad. Nemusíte totiž vyměňovat hned celé zařízení, ale upgradujete jen klíčový hardware – zpravidla procesor, paměť a úložiště – nový modulem a podpůrné komponenty využíváte i nadále.

Nicméně v praxi se to občas neosvědčí, jak dokazuje novinka od Intelu, který oznámil, že přestává vyvíjet nové produkty pro platformu Compute Card. Výrobce čipů bude prodávat a podporovat současná řešení Compute Card ještě v průběhu letošního roku, řekl mluvčí společnosti portálu Tom’s Hardware, ale tím víceméně skončí.

Platforma Compute Card od Intelu byla uvedena teprve na CES 2017 v Las Vegas a v podstatě se jedná o modulární PC, jehož procesor, paměť, úložiště a bezdrátová konektivita se vejdou na kartu, která má zhruba velikost několika kreditních karet. Myšlenka spočívá v plynulých aktualizacích na bázi vyjmutí staré karty a zapojení karty nové pro okamžitý nárůst výkonu.

V citovaném rozhovoru pro Tom’s Hardware mluvčí Intelu řekl, že společnost i nadále věří tomu, že modulární počítače jsou trhem s množstvím příležitostí pro inovace. Jenže rozhodnutí přestat vyrábět nové produkty řady Compute Card evidentně svědčí o opaku.

Hlavní příčinou neúspěchu modulárních řešení je fakt, že formy PC se neustále vyvíjejí. Je tedy ironií, že rychlejší rozhraní a novější designy v podstatě znamenají rychlé zastarávání modulárních komponent.

Důležitější však je, že výrobci vydělají více, když spotřebitelům prodají celé zařízení, než když jim nabídnou cenově dostupnější součástky pro upgrade. Samotné spotřebitele pak láká spíše myšlenka na zcela nové zařízení než na nový procesor ve stroji, na který léta sedal prach.

Zdroj: Techspot.com