Hlavní navigace

Intel nezalepí chybu Spectre v2 na starších procesorech

5. 4. 2018
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: PCWorld.com
Intel aktualizoval svůj dokument s poučeními o revizi mikrokódu, který popisuje jeho plán na zmírnění důsledků chyb procesorů Meltdown a Spectre, jež vyšly na povrch počátkem tohoto roku.
Shawn Knight 5. 4. 2018
Doba čtení: 2 minuty

K novinkám, jež se z tohoto dokumentu dozvídáme, patří fakt, že „Chipzilla“ nevydá aktualizaci mikrokódu Spectre v2 pro několik svých starších procesorů.

Dočtete se zde, že byla pozastavena tvorba záplat pro následující rodiny CPU: Bloomfield, Bloomfield Xeon, Clarksfield, Gulftown, Harpertown Xeon C0, Harpertown Xeon E0, Jasper Forest, Penryn/QC, SoFIA 3GR, Wolfdale C0, M0, Wolfdale E0, R0, Wolfdale Xeon C0, Wolfdale Xeon E0, Yorkfield a Yorkfield Xeon.

Intel oznámil, že po komplexním prošetření mikro-architekturních a mikrokódových vlastností těchto produktů se rozhodl, že aktualizace mikrokódu nevydá z jednoho nebo více následujících důvodů (kromě níže uvedených však prý existují i další):

Mikro-architekturní charakteristika, jež znemožňuje praktickou implementaci funkcí zmírňujících Variantu 2 (CVE-2017-5715)

Omezená podpora komerčně dostupného systémového softwaru (Commercially Available System Software)

Na základě vstupů zákazníků je většina těchto produktů implementována jako „uzavřené systémy“ a tedy se očekává, že bude mít menší pravděpodobnost vystavení těmto zranitelnostem.

Intel nespecifikoval, které důvody platí pro které čipy.

V dokumentu se dále píše, že zmírňující opatření pro všechny ostatní čipy jsou aktuálně vyvíjeny, případně jsou tyto čipy „kandidáty“ na vývoj (což je případ vybraných CPU Coffee Lake).

I když je fakt, že Intel některé svoje starší uživatele ponechá bez pomoci, samozřejmě zklamáním, není zcela překvapivý. Jak zdůrazňuje portál Tom’s Hardware, „skutečný důvod, proč Intel vzdal tvorbu záplat pro tyto systémy, zjevně spočívá v tom, že ani výrobci základních desek, ani Microsoft možná nejsou ochotni aktualizovat systémy prodávané před deseti lety.“

Zdroj: Techspot.com