Hlavní navigace

Intel hlásí rekordní tržby za třetí čtvrtletí

15. 10. 2008
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Společnost Intel oznámila rekordní tržby za třetí čtvrtletí ve výši 10,2 miliardy dolarů, provozní zisk činil 3,1 miliardy dolarů, čistý zisk 2 miliardy dolarů a výnos na akcii (EPS) 35 centů.

Společnost Intel oznámila rekordní tržby za třetí čtvrtletí ve výši 10,2 miliardy dolarů, provozní zisk činil 3,1 miliardy dolarů, čistý zisk 2 miliardy dolarů a výnos na akcii (EPS) 35 centů.

„Intelu se podařilo dosáhnout nejlepších tržeb za třetí čtvrtletí ve své historii,“ uvedl prezident a generální ředitel společnosti Intel Paul Otellini. „Byli jsme velmi ziskoví, s provozními příjmy přesahujícími 3 miliardy dolarů. To vše je odrazem dobrého řízení na všech úrovních a našich prvotřídních produktů.“

„Pokud jde o čtvrté čtvrtletí, lze jen těžko předjímat, jaký dopad bude mít finanční krize na poptávku koncových zákazníků. Jsme přesvědčeni, že naše produktové portfolio, silné cash flow, úsilí při zavádění nových technologií a tržní dynamika nám umožní předčit ostatní srovnatelné společnosti v době, kdy se vývoj podnikání obtížně předpovídá.“

3. čtvrtletí 2008v. 3. čtvrtletí 2007v. 2. čtvrtletí 2008
Tržby10,2 miliardy USD+1 %+8 %
Provozní příjem3,1 miliardy USD+44 %+37 %
Čistý zisk2 miliardy USD+12 %+26 %
EPS35 centů+17 %+25 %

Poznámka: Do výsledků za 3. čtvrtletí 2008 byly zahrnuty i odpisy investice do společnosti Numonyx ve výši 162 milionů dolarů. Do výsledků za 3. čtvrtletí 2007 byly započteny i náklady na restrukturalizaci a odpisy ve výši 125 milionů dolarů; výsledky dále zahrnovaly podstatně vyšší příjmy z prodeje flash pamětí NOR a mobilních produktů. Výsledky za 2. čtvrtletí 2008 zahrnovaly i náklady na restrukturalizaci ve výši 96 milionů dolarů.
 • Příjmy z prodeje mikroprocesorů a čipsetů Intel Atom v nových tržních segmentech netbooků a nettopů činily přibližně 200 milionů dolarů.
 • Celková průměrná prodejní cena (ASP) mikroprocesorů byla následně nižší.
 • Průměrná prodejní cena by bez dodávek mikroprocesorů Intel Atom byla neměnná.
 • Hrubá marže vzrostla z 55,4 % ve druhém čtvrtletí na současných 58,9 %. Růst byl dán nižší jednotkovou cenou mikroprocesorů a vyššími tržbami za mikroprocesory.
 • Čistá ztráta z kapitálových investic, úroků a ostatních položek činila 265 milionů dolarů, což bylo více než očekávaná čistá ztráta ve výši 30 milionů dolarů. Důvodem byly převážně odpisy investice do společnosti Numonyx ve výši 250 milionů dolarů.
 • Efektivní sazba daně činila 28,9 procenta, tedy méně než očekávaných 33 procent.
 • Společnost použila 2,1 miliardy dolarů ke zpětnému odkupu 93 milionů svých kmenových akcií.

Obchodní vyhlídky

Do obchodních vyhlídek společnosti Intel není zahrnut potenciální dopad případných fúzí, akvizic, prodejů částí společnosti nebo jiných obchodních transakcí, které mohou být uzavřeny po 13. říjnu. Vzhledem k současné nejistotě globálních ekonomických podmínek je mimořádně obtížné předvídat poptávku po produktech a další související záležitosti, což zvyšuje pravděpodobnost, že skutečné výsledky společnosti Intel se budou podstatně lišit od očekávání.

4. čtvrtletí 2008:
 • Tržby: 10,1 až 10,9 miliardy dolarů.
 • Hrubá marže: 59 procent plus minus dva procentní body.
 • Výdaje (výzkum a vývoj plus fúze a akvizice): přibližně 2,9 miliardy dolarů.
 • Náklady na restrukturalizaci a znehodnocení aktiv: přibližně 250 milionů dolarů. Převážnou část očekávaných nákladů představuje rozhodnutí společností Intel a Micron přerušit dodávky flash pamětí NAND z továrny používající 200nanometrovou technologii a fungující v rámci výrobní sítě IMFT.
 • Čistý zisk/ztráta z kapitálových investic, úroků a ostatních položek: čistá ztráta ve výši přibližně 50 milionů dolarů.
 • Daňová sazba: přibližně o 29 procent nižší oproti předchozímu očekávání ve výši přibližně 33 procent.
 • Odpisy: přibližně 1,1 miliardy dolarů.

Kalendářní rok 2008:
 • Náklady (R&D plus MG&A) průměrně 11,5 miliardy, méně než původní očekávání ve výši cca 11,7 miliardy dolarů.
 • Výzkum a vývoj (R&D): očekává se ve výši přibližně 5,9 miliardy dolarů, méně než původní očekávání ve výši cca 6 miliard dolarů.
 • Kapitálové výdaje: 5 miliard plus minus 100 milionů dolarů oproti předchozímu očekávání ve výši 5,2 miliardy plus minus 200 milionů dolarů.

Autor článku