Hlavní navigace

Inkoustová, nebo laserová tiskárna? Volba je jasná!

23. 5. 2019
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: © Gunnar Assmy - Fotolia.com
Potřebujete si do kanceláří zakoupit tiskárny a netušíte, o jaké modely by se mělo jednat?

Ano, na trhu dnes ještě stále existují prakticky tři základní druhy tiskáren. Jedná se o variace jehličkové, inkoustové a laserové. Každé z těchto tiskáren se vyznačují zcela odlišnými vlastnostmi. Jehličkové jsou už takřka úplně tabu, používají se pouze při tisku účtenek, a to jen někde. Prim hrají především laserové, jež postupně vítězí nad inkoustovými. My v následujících řádcích obě dva typy srovnáme z hlediska třech nejdůležitějších aspektů.

Rychlost tisku 

V této kategorii jednoznačně vítězí laserové tiskárny. Vše je dáno už jenom samotnou technologií. Zatímco inkoustových se tiskne samotný inkoust v podobě nejrůznějších znaků a kreseb na papír, u laserových to funguje úplně jinak. Barva v náplni je přímo díky vyšší teplotě fixována k podkladu. Tím pádem se samozřejmě nemusí čekat na žádné schnutí a rychlost je mnohem vyšší. Za minutu vytisknete u mnohých modelů klidně i několik desítek stran.

cyber23

Pořizovací cena a ekonomika tisku 

Z pohledu pořizovací ceny jsou na tom lépe inkoustové tiskárny. Sehnat je lze klidně cenově i okolo 1000 korun. Laserové jsou dražší, nicméně z pohledu provozu mnohem výhodnější. Srovnání inkoustová vs. laserová tiskárna je v tomto ohledu jednoznačné. Vyznívá pro laserové modely schopné vytisknout na jednu náplň mnohem větší množství listů.

Kvalita a případné poruchy 

Kvalitativně jsou oba dva druhy tiskáren srovnatelné. Koupíte-li si kvalitní značkový model, jistě neprohloupíte. Velký problém může tkvět především u inkoustových tiskáren. Právě u nich hrozí zasychání barvy v tryskách. Ty se ucpávají a na tisknutí můžete zapomenout. Laserová technologie nic takového nepřipouští. Do obou modelů je možné koupit jak originální, tak i kompatibilní náplně. Za výhodné ceny je nabízí internetový obchod TonerPartner.cz.  

Byl pro vás článek přínosný?