Hlavní navigace

Infikovaný software přinese globálně škody za 10.000 miliard korun ročně

1. 4. 2014
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: © JRB - Fotolia.com
Dvě třetiny výpadků firemního IT jsou způsobeny škodlivým softwarem na počítačích zaměstnanců, vysledován byl i vztah s pirátskými kopiemi softwaru.

Nová studie, na které se podílela agentura IDC, Microsoft a Singapurská národní univerzitou, odhaluje propojení mezi pirátským a malwarem. Podle předpovědi letos vynaloží firmy po celém světě na řešení bezpečnostních problémů souvisejících se škodlivým softwarem pocházejícím z pirátských zdrojů až 127 miliard USD (2,5 bilionu korun). Dalších 364 miliard USD (7,3 bilionu korun) budou podle odhadu představovat ztráty způsobené odcizením dat prostřednictvím infikovaného softwaru. Dvě třetiny těchto ztrát mají na svědomí zločinecké organizace. Celkové odhadované ztráty tak pro ilustraci představují přibližně 2,5násobek ročního HDP České republiky.

Podle studie „The Link Between Pirated Software and Cybersecurity Breaches“ instaluje plných 27 % zaměstnanců na svůj pracovní počítač programy ze zdrojů, které nemá zaměstnavatel pod kontrolou. Tyto programy jsou zdrojem až 20 % pirátského softwaru ve firmách. Přestože tři čtvrtiny ředitelů IT považují možnost instalace softwaru zaměstnanci za závažný bezpečnostní problém, neprochází plná polovina firemních počítačů pravidelným auditem. Celkem je činností škodlivého softwaru na počítačích koncových uživatelů způsobeno až 65 % všech výpadků v provozu firemních sítí, počítačů i internetových stránek.

„Používání pirátského softwaru připomíná chůzi po minovém poli. Nikdy nevíte, zda a kdy to vybuchne, ale následky mohou být opravdu katastrofální,“ říká John Gantz, vedoucí výzkumník IDC. „Finanční rizika jsou značná a potenciální ztráty mohou ohrozit i doposud úspěšnou firmu. Pořízení legálního softwaru je proto z dlouhodobého hlediska výhodnější – třeba už jen proto, že s ním nezískáte i nechtěný bonus v podobě malwaru.“

Tři pětiny infekcí byly na počítačích již v okamžiku prodeje

Původcem problémů ovšem nejsou vždy jen zaměstnanci, instalující software z podezřelých zdrojů. Analýza počítačů s pirátským softwarem, pořízených v rámci průzkumu v 11 zemích, ukázala, že 61 % z nich bylo infikováno malwarem už v okamžiku prodeje. Česká republika do studie zahrnuta nebyla, ale tak byly výsledky zajímavé. Problémy se netýkaly pouze PC prodávaných v rozvojových zemí - zatímco třeba v Mexiku je podle studie malware na 100% prodaných počítačů, ve vyspělých zemích jako Jižní Korea nebo USA je to překvapivých 53, resp. 31%. Spíše než o statistiku jde ale jen o orientační údaje - analyzován byl totiž jen vzorek 203 počítačů.

Studie  „The Link Between Pirated Software and Cybersecurity Breaches“ vychází ze zkoumání u 1 700 zákazníků, IT pracovníků, ředitelů IT a zástupců státní správy ve 14 zemích po celém světě. Rovněž bylo analyzováno 203 počítačů, pořízených v 11 různých zemích. Jedná se o rozšíření studie „The Dangerous World of Counterfeit and Pirated Software“, vytvořené IDC v roce 2013.

top100

Čtěte také:
→ Rok 2013: nejvíce bezpečnostních hrozeb v historii IT
Analýza odhaduje, že pro boj s kybernetickým zločinem bude v roce 2014 na celém světě chybět milion IT specialistů. Kdo se specializuje na počítačovou bezpečnost, asi nebude mít problém s uplatněním.
→ 10 let mobilního malwaru
Společnost Fortinet zmapovala vývoj škodlivých kódů pro mobilní platformy. Byl zaznamenán rychlý vznik nového ziskového odvětví organizované kriminality.

G+