Hlavní navigace

ICZ slaví dvacet let růstu a inovací

21. 7. 2017
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Jan Horák
Mezi firmy, které se mohou s dobrým pocitem ohlédnout zpět až do devadesátých let minulého století, patří zcela jistě i přední tuzemský dodavatel softwarových a síťových řešení, společnost ICZ a.s.

Přesně před dvaceti lety, 21. července 1997, byl položen základní kámen jednoho z nejvýznačnějších českých dodavatelů informačních a komunikačních technologií, společnosti ICZ a.s. Na počátku přitom stála myšlenka založit firmu a začlenit do ní co nejvíce tehdejších úspěšných průkopnických společností s cílem vytvořit nový silný celek, který bude vhodně synergicky kombinovat a integrovat jejich vzájemné kvality. A to se i stalo: krátce po založení se ICZ a.s. postupně rozšířila o sedmnáct firem, mezi jiným např. Softwarové aplikace a systémy Praha, AMIS Brno, Decros České Budějovice, Internet CZ Praha a další.

ICZ - 20 letTato idea se záhy ukázala velmi životaschopnou a spolu s odpovědným profesionálním přístupem, kvalitní produkcí a také díky dalším průběžným akvizicím vedla k dynamickému růstu společnosti až do vytvoření dnešní úspěšné Skupiny ICZ. Ta nyní pokrývá svými řešeními prakticky celou sféru ICT – např. zakázkové softwarové aplikace, velké databázové registry veřejné správy, specifická řešení pro zdravotnictví, systémy pro zpracování utajovaných informací, pro řízení dokumentů, důvěryhodné archivy, řešení pro výrobu a logistiku, řízení letového provozu nebo některé další specifické systémy pro obranu – to vše se zásadním důrazem na ucelenou bezpečnostní infrastrukturu.

V řadě oborů přitom Skupina ICZ patří mezi naprostou špičku. Mimořádně významným počinem bylo například spuštění Registru živnostenského podnikání, který pro svou práci využívají všechny živnostenské úřady v ČR. Šlo o jeden z prvních velkých procesních registrů v ČR vůbec a byl brzy následován dodávkami či spoluprací na řadě dalších velkých registrů. Společnost stála také za vybudováním systému Extranet ČR, který bezpečně odděluje, šifruje, distribuuje a automatizovaně řídí výměnu informací mezi Bruselem a desítkami uzlů sítě českých ministerstev a dalších orgánů státní moci. Dalším příkladem může být vysoká angažovanost v projektu eHealth a v jeho rámci pak třeba řešení ePACS pro elektronické předávání lékařské obrazové dokumentace, jež dnes propojuje na 270 zdravotnických zařízení. Jinou důležitou oblastí je zase náročná rozsáhlá digitalizace a obsahové vytěžení archivních dokumentů České správy sociálního zabezpečení.

Cloud23

Po celou dvacetiletou existenci se osvědčují též logistická řešení ICZ unikátně kombinující agendu manuálního a automatizovaného skladu s využitím technologie RFID a také bezpečnostní řešení v podobě primárních dodávek nebo jako nedílná součást dalších implementací. ICZ se dokonce, jako jedna z mála českých firem, podílí i na projektech NATO, v poslední době např. na řešení pozemních systémů pro podporu operací bezpilotních letounů Global Hawk.

Svým významem Skupina ICZ dnes již teritoriálně zřetelně přesáhla hranice České a Slovenské republiky a její vize a koncepty přebírají zákazníci ze zahraničí. Stala se tak dalším příkladem, kdy špičková profesionalita a dlouhodobě konzistentní obchodní politika vedly k pevnému uchycení české firmy na vysoce konkurenčním technologickém trhu.

Autor článku