Hlavní navigace

I přes 5G bude LTE za pět let ještě rozšířenější než teď

16. 3. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: © Victoria - Fotolia.com
V roce 2022 už sice bude po oficiálním spuštění provozu 5G, přesto bude technologie 4G rozšířenější než kdy jindy.
Stephen Lawson 16. 3. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Zpráva společnosti ABI Research potvrzuje to, co mobilní operátoři a stavitelé sítí říkají o přechodu na 5G: půjde o přechod postupný, nikoliv rychlou a celkovou náhradu. V průběhu následujících deseti (i více) let se LTE bude i nadále používat a nabídne některé benefity shodné s 5G. V některých případech bude dokonce těžké obě technologie rozlišit.

LTE má v současnosti na svých bedrech asi 67 procent veškerého mobilního provozu, tvrdí ABI. V roce 2022, tedy dva roky po komerčním uvedení 5G, bude mít dokonce ještě větší podíl, a to 82 procent, řekl analytik společnosti Nick Marshall v tiskové zprávě. 5G pak bude přenášet jen asi 13 procent celkového provozu.

LTE sítě, které budou v roce 2022 přenášet takovou zátěž, však nebudou stejné, jaké používáme dnes. Operátoři již nyní pracují na posílení rychlosti této technologie. Poskytovatelé služeb po celém světě již nyní vyvíjejí nebo dokonce dodávají LTE v gigabitových rychlostech s využitím kombinace technik, jako je využívání několika frekvenčních pásem najednou. ABI očekává, že gigabitové LTE bude mít do konce letošního roku více než 15 operátorů. A připojují se k nim i výrobci čipů pro mobilní zařízení.

Lidé ve venkovských oblastech budou LTE využívat ještě dlouho, neboť mnoho pokroků v 5G souvisí s milimetrovými vlnovými signály, které se nedokážou přesunovat na tak velkou vzdálenost jako frekvence využívané LTE. Operátoři budou 5G využívat v hustě osídlených městských a příměstských oblastech, a nakonec i v menších městečkách.

Přechod ze 4G na 5G nebude stejný jako přechod ze 3G na LTE před několika lety. Nepůjde o oddělené sítě, v nichž se hovory přepínají z jedné na druhou podle toho, jak to dovoluje pokrytí, ale půjde o různé součásti stejné sítě, přičemž ta starší bude nějakou dobu zvládat věci jako řízení mobility.

Mezitím budou LTE sítě v některých částech světa i nadále rozšiřovat svůj dosah. A když už jsme u toho, ty dnešní zhruba dvě miliardy lidí s předplatným v LTE narostou podle ABI do roku 2022 na více než dvojnásobek.

Zdroj: CIO.com