Hlavní navigace

Richard Kubát: mobilita je důsledkem zrychlování obchodních aktivit

23. 10. 2012
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: archiv redakce
Přinášíme vám rozhovor s Richardem Kubátem, ředitelem společnosti Borland, na téma mobility v podnicích.
Čestmír Žák 23. 10. 2012
Doba čtení: 6 minut

CIO Business World: Co je dle vašeho názoru či zkušenosti hlavním faktorem, který vytváří potřebu rozvoje podpory mobility a řešení pro spolupráci?

Richard Kubát: Myslím si, že hlavním faktorem je zrychlování obchodních aktivit a s tím i potřeba zvyšovat obraty a zisky obchodních organizací. Už dnes se rozdíly mezi pracovní dobou a volným časem pomalu stírají a mobilní zařízení k tomu přispívají měrou vrchovatou.

Poskytují přístup k elektronické poště a tím i rychlé odezvě na zákaznické dotazy. Umožňují používání mobilních klientů podnikových aplikací a přístup k firemním datům z vlastního zařízení, u zákazníků, nebo třeba v houpací síti pod palmou na dovolené.

Umožňují online obchodování, například na burze. Poskytují kontakt mezi distribuovanými pracovními týmy a pomáhají tím konzultacím a efektivnímu řízení; zvlášť v organizacích poskytujících nepřetržité služby. Dovolí rychlou reakci na nové události, spolupráci na reakcích a okamžitou komunikaci dohodnuté reakce uvnitř firmy nebo zákazníkům (mobilní přístup na weby, Twitter, LinkedIn, Facebook, atd.).

Mobilní zařízení vás vtahují do pracovního procesu po celou dobu, kdy právě nespíte. A někdy i tehdy. Diskuse o tom, zda je to dobré pro naše zdraví, nechme stranou, ale každopádně mobilní zařízení mají drtivý vliv na "zrychlení obrátky" transakcí především v obchodních organizacích či odděleních.

Existuje dnes u vás nebo vašich zákazníků něco jako standard či typická úroveň podpory mobility nebo spolupráce na dálku?

Jako dodavatel nástrojů pro vývoj a testování aplikací (včetně těch mobilních) nejsme zcela typickou obchodní organizací, jako například finanční instituce, veřejné služby nebo výrobní podniky. Ale i my již používáme po skončení pracovní doby mobilní zařízení pro mailovou komunikaci uvnitř firmy i se zákazníky, sledování návštěvnosti a obsluhu webových stránek, vyřizování objednávek, publikaci novinek na Twitteru a podobné úlohy – tedy akce pro rychlejší odezvu obchodu. Nicméně všichni naši zákazníci se téměř bez výjimky zajímají hlavně o nové nástroje pro vývoj mobilních aplikací – a budou s nimi jistě ve svých aplikacích vytvářet či podporovat podstatně sofistikovanější systémy.

Co je podle vás největší překážkou rozvoje lepší podpory mobility a řešení pro spolupráci?

Myslím, že náklady na samotná mobilní zařízení již překážkou nejsou, protože ceny ultrabooků, tabletů a chytrých telefonů poslední dobou díky tvrdé konkurenci klesají. I ceny úložného prostoru v cloudech se pomalinku snižují. Jako překážku ale vidím relativní složitost tvorby a distribuce specializovaných mobilních aplikací, jejich propojování do podnikových řešení a tím spojené otázky bezpečnosti dat. Tvorba univerzálních mobilních aplikací zatím není schůdná pro běžného vývojáře. Jeho práci ztěžuje roztříštěnost platforem a jejich programovacích jazyků. Pokud nemají k dispozici nástroj pro přenos jedné aplikace pod více platforem, vývoj se prodražuje. Tím pádem je specialistů na mobilní vývoj málo – a jsou drazí. Propojitelnost do vícevrstvých podnikových aplikačních prostředí je typickou úlohou, se kterou má málokdo zkušenosti, přestože nástroje na to již jsou dostupné.

Netroufám si hodnotit bezpečnost mobilních OS, na to nemám dost zkušeností z této oblasti, ale domnívám se, že tady zatím Windows asi mají malou konkurenci a mobilní OS je musí horko těžko dohánět. Dalším aspektem je dosažení požadované spolehlivosti mobilních aplikací, tak důležité v podnikových prostředích, ve kterých chybující aplikace může způsobit různé katastrofy včetně ztráty či krádeží dat nebo chybného rozhodování vedoucích pracovníků. Nástrojů pro funkční a zátěžové testování mobilních aplikací je zatím jak šafránu a teprve vyrůstají z plenek. Vývoj i testování mobilních aplikací hodlá naše společnost Borland s.r.o. velice brzy nadále zjednodušit a zpřístupnit široké vývojářské veřejnosti.

Která mobilní platforma si podle vás získává v ČR dominantní postavení? Které platformy je podle vás nezbytné zahrnout mezi podporované.

Domnívám se, že v tomto okamžiku dominuje iOS, ale rychle jej dohání Android. Tipnul bych si, že třetí budou v současnosti mobilní varianty Windows a zbytek včetně Blackberry bude na chvostě. Ovšem je to dáno zatím poměrně nízkou penetrací trhu s tablety.

Jakmile se na trh přiženou tablety s Windows a pokud budou mít ohlášenou nízkou cenu, prodej rychle poroste a poměry se mohou drtivě změnit. Osobně tipuji, že během 2-3 let bude dominovat Android, hlavně kvůli nízké ceně. Na druhou příčku tipuji iOS, protože jednak zařízení s ním byly nejdříve na trhu, mají propracovaný OS a kromě dobré použitelnosti pro obchodování jde i o prestižní manažerské hračky, kterými se lze blýsknout před ostatními. Na třetí příčku bych umístil nová mobilní Windows, ale bude to těsný souboj; kdo ví, jak z něj iOS vyjde. Windows jsou u nás zatím dominantní stolní platformou.

Pokud se MS podaří prosadit myšlenku univerzálního OS, který setře rozdíly v ovládání jednotlivých zařízení, dobrá synergie mezi stolními zařízeními a tablety bude jistě hrát významnou roli. Podniky též budou slyšet na bezpečnost systému. A přidá-li se nižší cena, může vše být jinak. Na Symbian bych asi již nesázel. Odlišnost konceptu BlackBerry jej podle mne zachová jen v prostředích se striktními nároky na bezpečnost komunikace a zůstane okrajovou doménou.

Do jaké míry brzdí v ČR rozvoj nástrojů mobilní práce absence sítí čtvrté generace a/nebo míra pokrytí 3G signálem?

Se sítí 4G zatím nemám vlastní zkušenosti a můj iPad ani připojení na sítě mobilních operátorů nemá zabudováno. Spíše se spoléhám, že každý náš zákazník má ve svých prostorách wifi – a totéž mám zařízeno na všech místech, kde přebývám v pracovním i ve volném čase: v kanceláři, doma, na chalupě. Pokud však 4G nabídne komunikační průchodnost a spolehlivost srovnatelnou s wifi typu N a pokrytí signálem bude víceméně celoplošné, poměry v komunikační branži se opět přeskupí. Rozšíření mobilních zařízení to ohromně pomůže.