Hlavní navigace

Hlavní letošní události v oblasti IT bezpečnosti (2.)

28. 12. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: © 1000words - Fotolia.com
Rok 2012 sice ještě zdaleka není u konce, ovšem není na škodu zrekapitulovat si hlavní světové události, které otřásly světem IT v oblasti bezpečnosti.
Doba čtení: 3 minuty

Předchozí díl

Červenec: Počítačový virus způsobil urychlený výbuch ohňostroje

Kompletní ohňostroj za 300 tisíc dolarů vybouchl při oslavách Dne nezávislosti v americkém San Diegu za necelých 30 sekund. Náklady se tak vyšplhaly na 10 tisíc dolarů za sekundu. Přitom v původním plánu byla 20 – 25 minut trvající show. Hlavním podezřelým je v tomto případě počítačový virus.

Červenec: Yahoo odevzdalo hesla 400 tisíc svých uživatelů

V červenci se toho dělo opravdu hodně. Jednou z hlavních událostí měsíce ale bylo bezesporu 400 tisíc ukradených hesel k uživatelským účtům Yahoo. Společnost přitom tato data odevzdala hackerům prakticky dobrovolně – ta byla totiž ukládána bez jakéhokoliv šifrování. Přesto ve svém prohlášení stále tvrdí: „V Yahoo! bereme bezpečnost velmi vážně a masivně investujeme do ochranných opatření, abychom zajistili bezpečnost našich uživatelů a jejich dat napříč všemi našimi produkty.“

Září: Letošní čísla Nortonu nesouhlasí s loňskými

Ve zprávě Nortonu letos kouzelně zmizelo 278 miliard dolarů z částky, kterou společnost odhadla jakožto sumu nákladů na kyberzločin v celém světě. Zatímco loni tato částka činila 388 miliard dolarů, které „předčí celkovou kombinovanou hodnotu černého trhu marihuanou, kokainem a heroinem“, letos už šlo o pouhých 110 miliard. Že by kyberzločince pálilo svědomí?

Září: AntiSec lhali o napadení počítače FBI

Skupina hackerů AntiSec lhala o tom, že se jí podařilo napadnout počítač FBI a ukrást z něj data uživatelů zařízení společnosti Apple. Tato data pocházela od vývojáře aplikací Blue Toad, který to sám přiznal. Konkrétně se jednalo o unikátní identifikátory mobilních přístrojů od Applu. Z toho nám kromě informace o lhaní ze strany AntiSec vyplývá ještě jedna věc: vývojáři třetích stran skutečně sbírají data z jednotlivých zařízení.

Září: Média zveličují důsledky DDoS útoků na banky

Hackeři napadli DDoS útoky banky Bank of America a JPMorganChase. Jejich zákazníci se ale neměli čeho bát – útoky jim způsobily pouze dočasné nepříjemnosti, nikoliv ztrátu dat či dokonce finanční újmu. To je v ostrém kontrastu s tvrzením mnohých médií, která svými katastrofickými scénáři vyvolávala hysterii.

Září: Bezpečnostní software od Sophos pokládá sebe sama za malware

Společnost Sophos vydala záplatu pro svůj antivirový program, který po aktualizaci touto záplatou hlásil některé části sebe sama jako škodlivý software. Paradoxem je, že o chvíli později si ta samá firma utahovala z jiné organizace, která na síť omylem vystavila 100 tisíc uživatelských jmen a hesel.