Hlavní navigace

Hlavní letošní události v oblasti IT bezpečnosti (1.)

27. 12. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: © pressmaster - Fotolia.com
Rok 2012 sice ještě zdaleka není u konce, ovšem není na škodu zrekapitulovat si hlavní světové události, které otřásly světem IT v oblasti bezpečnosti.

Leden: Peking je znepokojen čínskými hackery

Čína, hlavní podezřelý světa pokud jde o IT bezpečnost, konečně přiznává svůj problém s hackery. Peking také spustil kampaň, kterou ostře zakročuje proti čínským hackerům bez posvěcení vlády, kteří v lednu ukradli osobní data 100 milionům lidí. V této souvislosti je ironií následující výrok čínského zpravodajského webu Caixin: „Čínské ministerstvo průmyslu a informačních technologií odsoudilo toto ohromné množství případů hackingu tvrzením, že tyto případy porušují zákonná práva uživatelů internetu.“

Březen: LulzSec, Antisec a Anonymous se učí o „cti zlodějů“

Americké úřady zatkly v březnu tři lidi údajně spojené se skupinami LulzSec, Anonymous a Antisec. Informace o nich jim podal jejich kolega Hector Xavier Monsegur, údajný bývalý lídr skupiny LulzSec, který vystupoval pod přezdívkou „Sabu“.

Březen: Napadeny sítě amerického ministerstva obrany

Jen o pár týdnů později byly zahraničními špiony napadeny sítě amerického ministerstva obrany, čímž bylo prokázáno, že miliardy dolarů, které byly dříve nality do bezpečnosti systémů americké vlády, přinesly pouze omezený nárůst ochrany.

Duben: Ukradeno „pouze“ 1,5 milionu čísel kreditních karet

Zpracovatel kreditních a debetních karet Global Payments informoval o incidentu, v němž bylo hackery napadeno o něco méně než 1,5 milionu kreditních karet. A to je vlastně dobrá zpráva. Z určitého úhlu pohledu. Ve chvíli, kdy MasterCard a Visa tento incident oznamovaly bankám, spekulovalo se o čísle kolem 10 milionů ukradených čísel karet.

Duben: Náklady na kybernetický zločin v Rusku se prý za rok zdvojnásobily

Podle dubnové zprávy ruské bezpečnostní firmy Group-IB vzrostla hodnota ruského kyberzločinu na 2,3 miliardy dolarů v porovnání s loňskými 1,2 miliardami. Bohužel firma ve zprávě neuvádí svůj zdroj.

Červenec: Národní bezpečnostní agentura tají počet sledovaných Američanů

ICTZ24

Americká Národní bezpečnostní agentura (NSA) tají dokonce i před Kongresem, kolik amerických občanů špehuje. A odůvodnění tohoto kroku je podobná perla jako výše zmíněný výrok čínského ministerstva: „Informování Američanů o jakémkoliv špehování, kterému by mohli být vystaveni, by bylo potenciálně škodlivé pro jejich osobní bezpečnost.“

Pokračování

Byl pro vás článek přínosný?